Taškinis masažas dažnai yra vadinamas akupresūra arba akupunktūra be adatų. Taškinio masažo metu aktyvūs kūno taškai veikiami ne adatomis, o spaudžiamaisiais judesiais – kurie dažniausiai atliekami pirštų galais. Tradicinės kinų medicinos atstovų įsitikinimu, žmogaus kūne energija teka nematomais vidiniais kanalais, kurie vadinami meridianais. Tikima, kad mūsų organus su kitomis kūno dalimis jungia ne mažiau kaip 14 meridianų. Tarp šių meridianų yra išsidėstę ir akupresūros taškai.
Manoma, kad jei bet kuriame meridiano taške užblokuojamas (taip pat vadinamosios „či“) energijos tekėjimas, atsiranda įvairių simptomų ir sveikatos problemų. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl taškinio masažo specialistai spaudžiamaisiais judesiais veikdami žmogaus pėdose esančius akupresūros taškus, gali sumažinti galvos skausmą.
Kada naudojamas taškinis masažas
Dažnai taškinį masažą žmonės renkasi tam, kad sumažintų tokius simptomus kaip:
- Galvos skausmas;
- Raumenų įtampa ir skausmas;
- Nemiga;
- Alerginės ligos, tokios kaip sloga ar bėrimai;
- Skausmingos menstruacijos;
- Pykinimas;
- Stresas;
- Vidurių užkietėjimas;
- Trišakio nervo neuralgija;
- Vėžio sukeltas ir kitų formų išsekimas;
- Pykinimas arba vėmimas po chirurginės operacijos ar chemoterapijos;
- Pykinimas arba vėmimas nėštumo metu.
Taškinio masažo privalumai
Nors iki šiol nėra atlikta pakankamai tyrimų, patvirtinančių akupresūros taikymo veiksmingumą, kai kurių atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad akupresūra galėtų būti naudinga mažinant sportinių traumų sukeltą skausmą. Be to, taškinis masažas gali padėti sumažinti pykinimą ir vėmimą po chemoterapijos.
Manoma, kad taškinis masažas gali padėti sureguliuoti kraujospūdį, pagerinti endokrininės sistemos veiklą, limfos apykaitą žmogaus organizme, numalšinti įvairius skausmus, nuraminti ir padėti lengviau atsipalaiduoti. Žmonės, kurie naudojasi taškiniu masažu, teigia, kad po masažo jie geriau jaučiasi ir turi daugiau energijos.
Tačiau mokslininkų teigimu, reikia atlikti daugiau mokslinių tyrimų norint įvertinti akupresūros naudą žmogaus sveikatai ir savijautai.
Kaip vyksta akupresūros seansas
Akupresūrą paprastai atlieka šios srities specialistas. Akupresūros seanso metu klientas sėdi arba guli ant masažinio stalo. Taškinio masažo metu masažuojama nykščio, didžiojo piršto sukamaisiais judesiais arba specialiu akupresūrai skirtu pieštuku. Kai kuriais atvejais taškinio masažo specialistas gali naudoti ir spaudimą delnu ar pėda.
Paprastai spaudimo stiprumas didinamas maždaug 30 sekundžių, tada spaudimas išlaikomas nuo 30 sekundžių iki kelių minučių, ir laipsniškai mažinamas per kitas 30 sekundžių, kartojant tokius judesius nuo trijų iki penkių kartų.
Kokiais atvejais akupresūra nerekomenduojama
Taškinis masažas neturi sukelti skausmo. Jei taškinio masažo terapijos metu jaučiamas bet koks skausmas, apie tai reikia iš karto pasakyti akupresūros specialistui. Po taškinio masažo seanso kai kuriems žmonės akupresūros taškų vietose gali atsirasti patinimas. Kartais po masažo kurį laiką gali nežymiai svaigti galva.
Masažo metu naudojamas spaudimas probleminėse ar jautriose vietose (pavyzdžiui, veido srityje) turi būti švelnus. Jei svarstote galimybę pasinaudoti taškinio masažo terapija nėštumo metu, visų pirma pasitarkite su savo gydytoju. Nėštumo metu akupresūra paprastai neatliekama pilvo ar tam tikrose kojų bei apatinės nugaros dalies srityse esančiuose taškuose. Taškinis masažas netaikomas atvirų žaizdų, mėlynių, varikozinių venų arba kitose vietose, kurios yra patinusios.
Jei sergate osteoporoze, neseniai buvote patyrę lūžį ar traumą, sergate vėžiu, jums lengvai atsiranda mėlynės, turite kraujavimo sutrikimų, sergate širdies ligomis, jūsų kraujospūdis yra nestabilus, sergate diabetu ar vartojate tam tikrus receptinius vaistus ir norite pasinaudoti taškiniu masažu, visų pirma pasitarkite su savo gydytoju.