Taisyklinga laikysena yra labai svarbi ne tik norint turėti gražią išvaizdą. Ji taip pat prisideda prie geros sveikatos ir savijautos užtikrinimo. Jei norite, kad jūsų gyvenimo kokybė būtų geresnė, turite nuolat kreipti dėmesį į savo laikyseną ir užtikrinti, kad ji būtų taisyklinga, taikydami atitinkamas veiksmingas priemones.
Kas yra taisyklinga laikysena
Laikysena yra žmogaus kūno padėtis stovint, sėdint ir gulint, o taip pat atliekant tam tikrus judesius – atsistojant, išsitiesiant aukštyn, susilenkiant, pritupiant ar pasisukant.
Žmogaus stuburą sudaro keturi fiziologiniai linkiai, kurie turi būti teisingai išsidėstę vienas kito atžvilgiu, kad abiem kojoms tenkantis kūno svoris pasiskirstytų tolygiai. Šie keturi linkiai yra:
- Kaklo ir juosmens linkiai arba lordozė (graikiškai „lordos“ reiškia išlinkęs) – kaklinės ir juosmeninės srities slanksteliai yra šiek tiek išgaubti į priekį.
- Krūtinės ir kryžkaulio linkiai arba kifozė (graikiškai „kyphos“ reiškia sulinkęs) – krūtininės ir kryžkaulinės srities slanksteliai yra šiek tiek išgaubti atgal.
Taisyklinga laikysena reiškia, kad žiūrint į žmogų iš šono ausis, petys, klubas, kelias ir kulkšnis turi būti tiesioje vertikalioje linijoje. Daugeliu atveju kūną reikia treniruoti, norint išlaikyti tinkamą ir taisyklingą laikyseną ir kuo labiau sumažinti sąnariams, sausgyslėms, raiščiams ir raumenims tenkančias apkrovas.
Taisyklingos laikysenos svarba sveikatai
Tinkama laikysena turi daugeriopą naudą ir yra neatskiriama mūsų sveikatos ir geros savijautos dalis:
- Užtikrina, kad sąnariai, stuburas ir kaulai būtų tinkamoje padėtyje.
- Užtikrina, kad raumenys būtų naudojami veiksmingai ir tikslingai.
- Sumažina ankstyvo ir greito sąnarių paviršiaus susidėvėjimo riziką.
- Sumažina krūvį, kuris tenka stuburo raiščiams tenkančią apkrovą.
- Neleidžia stuburui užsifiksuoti nenormalioje padėtyje.
- Apsaugo raumenis apsaugomi nuo išsekimo ir susilpnėjimo.
- Sumažina sausgyslių patempimo riziką ir apsaugo nuo traumų ir sužalojimų.
- Sumažina nugaros skausmų kilimo riziką.
- Gerina išvaizdą.
Netaisyklingos laikysenos neigiamas poveikis sveikatai
Egzistuoja daugybė veiksnių, kurie gali būti netaisyklingos laikysenos priežastimi. Tarp jų yra ir nutukimas, nėštumas, stresas, raumenų silpnumas ir (arba) įtampa. Deja, netaisyklinga laikysena gali turėti didelį neigiamą poveikį mūsų sveikatai, kaip antai:
- Sąlygoti raumenų disbalansą mūsų kūne.
- Pagreitinti stuburo susidėvėjimą – jo pažeidimų ir traumų riziką.
- Padidinti kaklo, pečių ir nugaros skausmų riziką.
- Sumažinti kūno lankstumą.
- Sutrikdyti pusiausvyrą – dėl to gali padidėti kritimų ir traumų rizika.
- Sutrikdyti virškinimo sistemos veiklą.
- Apsunkinti kvėpavimą.
Patarimai, kaip pagerinti laikyseną
Yra daug ir įvairių prieinamų priemonių, kurias galima taikyti norint pagerinti savo laikyseną, pvz.:
- Rekomenduojama apie savo laikyseną prisiminti kiekvieną dieną – ypač, kai sėdite prie kompiuterio ar žiūrite televizorių.
- Reguliarus fizinis aktyvumas ir mankšta, skirti balanso išlaikymui, nepamirštant ir tempimo bei giliųjų pilvo ir nugaros raumenų stiprinimui skirtų pratimų, gali reikšmingai prisidėti prie taisyklingos laikysenos išsaugojimo.
- Norint, kad laikysena būtų taisyklinga, negalima pamiršti ir apie optimalų savo kūno svorio palaikymą.
- Labai svarbu užtikrinti, kad jūsų darbo vieta būtų ergonomiška ir pritaikyta jūsų konkretiems poreikiams.
Pabaigai
Taisyklinga laikysena yra būtina, jei norite būti sveiki ir gerai jaustis. Gera žinia yra ta, kad tai padaryti visai nesudėtinga – savo laikyseną galite koreguoti ir pagerinti nuolat kreipdami į ją dėmesį ir pasitelkdami nesudėtingas ir didelių pastangų nereikalaujančias pagalbines priemones. Tokiu būdu sumažinsite ir įvairių rimtų sveikatos problemų, kylančių dėl netaisyklingos laikysenos, riziką.