Nugaros smegenis galime įsivaizduoti kaip nervų pluoštą, kuris išsidėstęs slankstelių suformuotu tuneliu, vadinamu stuburo kanalu. Stuburo kanalo stenozė – tai stuburo kanalo susiaurėjimas. Stenozė gali sukelti spaudimą nugaros smegenims arba nervams, kurie eina iš nugaros smegenų į raumenis. Ji gali pasireikšti bet kurioje stuburo dalyje, tačiau dažniausiai pasitaiko apatinėje nugaros dalyje, kuri vadinama juosmens sritimi.
Sergant stuburo kanalo stenoze gali būti sunku nueiti tam tikrą atstumą arba galite pastebėti, kad jums reikia pasilenkti į priekį, jog sumažintumėte juntamą apatinės nugaros dalies spaudimą. Dažnai juntamas ir skausmas arba tirpimas kojose. Jei atvejis yra sunkesnis, tuomet galima susidurti ir su sunkumais kontroliuojant tuštinimąsi bei šlapinimąsi.
Stuburo kanalo stenozės priežastys
Dažniausia stuburo kanalo stenozės priežastis yra osteoartritas. Ši problema yra dažna, kadangi osteoartritas daugumos žmonių stuburo pakitimus pradeda sukelti iki 50 metų amžiaus. Todėl paprastai dauguma žmonių, kurie susiduria su stuburo kanalo stenoze, būna 50 metų arba vyresni. Taip pat pažymėtina, jog moterys turi didesnę riziką susirgti stuburo kanalo stenoze nei vyrai. Tačiau stuburo kanalo stenozės priežasčių gali būti ir daugiau. Ją gali sukelti ir siauras stuburo kanalas, stuburo auglys, stuburo sužalojimas, praeityje atlikta stuburo operacija, tam tikros kaulų ligos, reumatoidinis artritas ir kt.
Stuburo stenozės simptomai
Jei stuburo kanalo stenozė yra ankstyvoje stadijoje, žmogus gali nejusti jokių simptomų. Paprastai jie atsiranda palaipsniui. Tarp stuburo kanalo stenozės simptomų patenka nugaros skausmas, kojų tirpimas, mėšlungis, silpnumas ar dilgčiojimas, pojūčio praradimas pėdose, deginantis skausmas, pereinantis į sėdmenis ir žemyn į kojas, pėdos silpnumas ir kt. Tačiau taip pat galima susidurti ir su tuštinimosi ar šlapimo pūslės kontrolės praradimu, į vieną arba į abi kojas plintančiu stipriu skausmu ir silpnumu, dėl ko tampa sunku vaikščioti ir atsistoti, stipriu arba laipsniškai didėjančiu tirpimu vidinėje šlaunų pusėje, tarp kojų ir užpakalinėje kojų dalyje.
Stuburo kanalo stenozės gydymas
Sergant stuburo kanalo stenoze gali pagelbėti skirtingų sričių sveikatos priežiūros specialistai. Gydymas gali apimti tiek fizinę terapiją ir vaistus, tiek ir operaciją, tačiau pastaroji paprastai būna kraštutinė priemonė.
Fizinės terapijos metu gali būti atliekami pratimai nugaros, kojų ir pilvo raumenims stiprinti. Taip pat pravartu išmokti, kaip saugiai atlikti įvairius veiksmus, atlikti tempimo pratimus, naudoti įtvarus nugarai ir atlikti reguliarų masažą. Jei skiriami vaistai, paprastai jie būna nesteroidiniai ir priešuždegiminiai, mažinantys skausmą ir patinimą, tačiau gali būti taikomos ir steroidų injekcijos, kurios padeda sumažinti patinimą. Daliai žmonių gali pagelbėti ir akupunktūra bei chiropraktika.
Jei yra reikalingas chirurginis gydymas, tuomet jo metu pašalinamos kaulinės ataugos ir padidinamas tarpas tarp slankstelių. Be to, gali būti stabilizuojama ir apatinė nugaros dalis sujungiant kai kuriuos slankstelius.
Prevencinės priemonės
Galima imtis įvairių prevencinių priemonių, kurios galėtų padėti sumažinti stuburo kanalo stenozės riziką ir išsaugoti sveiką stuburą. Todėl niekuomet nereikėtų pamiršti apie reguliarią mankštą, kuri stiprina raumenis, palaikančius apatinę nugaros dalį, ir padeda išlaikyti stuburą lankstų. Puikiai tinka aerobiniai pratimai, pavyzdžiui, vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, treniruotės su svoriais ar plaukimas.
Taip pat reikėtų stengtis išlaikyti teisingą laikyseną, išmokti saugiai kelti sunkius daiktus, miegoti ant kokybiško tvirto čiužinio ir naudoti ergonomišką darbo kėdę, palaikančią natūralius nugaros išlinkimus. Galiausiai reikėtų stengtis visuomet išlaikyti sveiką svorį, tokiu būdu sumažinant nugarai tenkančią apkrovą.