Daugelis žmonių šokoladą laiko draugu, malšinančiu stresą, arba dekadentiniu skanėstu švenčių metu. Tačiau šokolado nauda jau seniai neapsiriboja streso malšinimu ir gimtadieniais. Be to, šiandien tiksliai žinome, kokios šokolado sudedamosios dalys verčia mus jaustis taip, kaip jaučiamės, ir kodėl šokoladas po masažo terapijos gali būti puikia natūralia priemone stresui malšinti.
Šokolado nauda sveikatai ir jo sudedamosios dalys
Pastaruosius kelerius metus mokslininkai pamažu atskleidė šokolado naudą sveikatai ir atsipalaidavimui. Taigi, ar pamenate tą euforijos ir atsipalaidavimo jausmą, kurį jautėte po masažo? Ekspertai nustatė, kad valgant šokoladą gali išsiskirti kai kurios smegenyse esančios cheminės medžiagos, kurios išsiskiria ir masažo metu.
Jau kurį laiką žinome, kad šokolade esančių antioksidantų kiekis yra didesnis nei raudonajame vyne, kuris yra kitas galingas antioksidantų šaltinis. Vienas iš daugiausiai antioksidantų turinčių maisto produktų yra kakava. Tai reiškia, kad šokoladas gali padėti efektyviai kovoti su laisvaisiais radikalais ir palaikyti sveiką organizmą ląstelių lygmeniu.
Be to, kliniškai įrodyta, kad šokoladas padeda reguliuoti diabeto poveikį, mažina kraujospūdį ir insulto riziką, gerina cholesterolio kiekį kraujyje ir kt. Beje, jis net gali padėti numesti svorio ir suteikti odai daugiau švytėjimo. Be visų šių nuostabių privalumų, šokoladas taip pat padeda gerai jaustis ir skatina gerą smegenų veiklą.
Taip pat mokslininkai nustatė, kad šokolade yra stimuliatoriaus, vadinamo fenetilaminu (PEA). PEA natūraliai randamas ir smegenyse, o papildomai vartojant PEA, smegenyse išsiskiria dopaminas ir noradrenalinas. Kartu šios trys cheminės medžiagos gali sukelti atsipalaidavimą, pakilią nuotaiką ir euforiją.
Kita šokolado sudedamoji dalis, skatinanti atsipalaidavimą, vadinama teobrominu, kurio poveikis panašus į kofeino. Tačiau teobrominas nėra toks stiprus stimuliatorius kaip kofeinas – jis kartu su švelniu stimuliuojančiu poveikiu sukelia nusiraminimo ir atsipalaidavimo pojūtį. Pažymėtina, kad teobromino daugiau yra juodajame šokolade, ir būtent dėl jo šokoladas įgauna karstelėjusį skonį.
Šokolado ryšys su masažo terapija
Labai įdomu tai, kad masažo metu jūs nieko nevalgote, tačiau jis taip pat veikia naudingų smegenų cheminių medžiagų išsiskyrimą. Masažo metu skatinamas serotonino, dopamino ir oksitocino išsiskyrimas. Šios cheminės medžiagos yra labai svarbios gerinant nuotaiką ir didinant pasitenkinimo jausmą.
Kita vertus, masažas mažina streso hormonų, tokių kaip kortizolis ir adrenalinas, kiekį. Sumažėjus šių cheminių medžiagų kiekiui, žmogus labiau atsipalaiduoja. Be to, masažas iš tikrųjų gali atverti jūsų organizmui gijimo kelius, sumažinti fiziologinį streso poveikį ir sustiprinti imunitetą virusams.
Praėjusiam kuriam laikui po masažo terapijos (priklausomai nuo atliktos masažo technikos) žmogus gali jausti nedidelį raumenų skausmą, bendrą kūno patirtą stresą, todėl tokiu atveju šokoladas po masažo terapijos gali tapti labai veiksminga priemone, padedančia lengviau numalšinti stresą.
Kaip vartoti šokoladą
Turėtumėte vartoti kuo mažiau apdorotą šokoladą, o tai reiškia, kad jis neturėtų būti vartojamas keksiukų ar ledų pavidalu. Be to, šokoladą rekomenduojama valgyti iš lėto mėgaujantis jo skoniu, nes tokiu būdu lengviau atsipalaiduoti ir pajusti pasitenkinimą.
Taip pat rekomenduojama rinktis kuo tamsesnį šokoladą, nes jame yra daugiau teobromino ir paprastai mažiau cukraus. Tai padidina atsipalaidavimo naudą ir sumažina priešingą cukraus poveikį. Žinoma, vartojant šokoladą reikėtų apriboti jo porciją, pvz., suvalgyti vieną ar du gabalėlius po masažo terapijos. Tai reiškia, kad nereikia persistengti, nes tyrimai parodė, jog tiems, kurie valgo daug šokolado, padidėja svoris, dėl to kyla kraujospūdis ir stresas. Galiausiai nepamirškite rinktis tokį šokoladą, kuriame yra daug tikros kakavos, nes jis turi didžiausią teigiamą poveikį.