Natūralūs antihistaminai, stiprūs antioksidantai ir priešuždegiminiai maisto produktai turėtų būti įtraukti į mūsų kasdienės mitybos racioną, jei norime sustiprinti savo sąnarius ir užtikrinti gerą jų būklę.
Maisto produktai, kurie gerina sąnarių būklę
Siūlome susipažinti su maisto produktais, kurie padarys jūsų mitybą sveikesne ir sustiprins bei pagerins jūsų sąnarių būklę.
Skirtingų spalvų vaisiai ir daržovės
Reguliariai valgydami pakankamai skirtingų spalvų šviežių, džiovintų ir/arba šaldytų vaisių bei daržovių, savo mitybą papildome daugybe svarbių vitaminų antioksidantų, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais ir mažina uždegimų pasekmes. Vieni iš puikių pavyzdžių šiuo atveju galėtų būti kale kopūstai ir brokoliai. Atlikti tyrimai rodo, kad šiose daržovėse esanti medžiaga, vadinama sulforafanu, gali padėti apsaugoti sąnarius nuo žalos.
Riešutai, sėklos ir žuvis
Riešutai ir sėklos yra puikus omega-3 – sveikų riebalų, kurie pasižymi galingomis priešuždegiminėmis savybėmis – šaltinis. Pavyzdžiui, chia sėklas galima dėti į košę, nes jos yra vienos iš daugiausiai omega-3 turinčių sėklų. Riebioje žuvyje, tokioje kaip lašiša, skumbrė, sardinės ir upėtakiai, taip pat yra daug omega-3, kuri slopina uždegimus ir mažina sąstingį. Taigi, žuvį rekomenduojama valgyti bent kartą per savaitę.
Liesi baltymai
Baltymai yra labai svarbūs sveiko jungiamojo audinio formavimui, o nepakankamas suvartojamų baltymų kiekis gali nulemti raumenų masės ir jėgos sumažėjimą. Puikiu pasirinkimu gali tapti paukštiena, žuvis ir augaliniai baltymai, pvz., pupelės bei ankštiniai augalai.
Imbieras ir ciberžolė
Tiek imbieras, tiek ciberžolė pasižymi labai stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, todėl šiuos prieskonius galima drąsiai įtraukti į savo kasdienės mitybos racioną.
Optimalus maistinių medžiagų suvartojimas
Dėl kai kurių vaistų vartojimo sutrinka vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, folatų, vitamino B6, cinko ir magnio apykaita. Mažas maistinių medžiagų, tokių kaip B grupės vitaminai (tarp kurių yra folatai ir B12), gali padidinti sąnarių degeneracijos riziką, todėl į savo dienos meniu vertėtų įtraukti tamsiai žalios spalvos lapines daržoves, taip pat glitimo neturinčių sveikų grūdų, kaip antai kaip ryžiai, grikiai ar burnotis.
Ko reikėtų vengti?
Pastebėta, kad kai kurie artritu sergantys pacientai, vartojantys tam tikrus maisto produktus, jaučia mažesnius simptomus. Tarp tokių maisto produktų dažnai būdavo apelsinai, pomidorai ir paprikos, taip pat pieno produktai ir kviečiai. Tačiau kadangi dar nėra tai pagrindžiančių neginčytinų mokslinių įrodymų, vertėtų pildyti savo asmeninį maisto dienoraštį, kuris padėtų suprasti, kokie maisto produktai jums geriausiai tinka. Žinoma, jokiu būdu neskubėkite atsisakyti tam tikroms maisto grupėms priskiriamų maisto produktų prieš tai nepasitarę su savo gydytoju ar dietologu.
Kokių papildomų priemonių galite imtis?
- Užtikrinkite optimalų kūno svorį: su kiekvienu prarastu nereikalingu kilogramu jūs sumažinate sąnariams tenkančią apkrovą.
- Būkite fiziškai aktyvūs: pasistenkite kasdien bent 30 min. skirti fiziniams pratimams. Sąnariams puikiai tinka plaukimas.
- Naudokitės masažo teikiamais privalumais: mokslas jau seniai įrodė, kad masažo terapija gali būti veiksminga įvairių sąnarių priemone, padedančia gydyti įvairias sąnarių ligas ir nuo jų apsisaugoti.
- Reguliariai leiskite savo sąnariams pailsėti: įsiklausykite, ką sako jūsų kūnas, ir žinokite, kada turite leisti jam pailsėti.
- Meskite rūkyti: tiems, kurie rūko, kyla dvigubai didesnė kremzlių susidėvėjimo rizika.
- Padidinkite vitamino D lygį: saulės sąveika su oda skatina natūralią vitamino D gamybą. Jei organizme vitamino D yra per mažai, kyla rizika susirgti osteoartritu, todėl nepamirškite apie buvimą gryname ore. Jei norite būti saulėje, tai geriausia daryti anksti ryte arba vėlyvą popietę, kai saulės intensyvumas yra mažesnis. Be to, nepamirškite ir vitamino D turinčių maisto produktų, tokių kaip riebi žuvis, kiaušiniai ar vitaminais praturtintos užtepėlės.
Visi šie patarimai yra skirti tam, kad jūsų sąnariai būtų sveikesni ir stipresni, todėl pasistenkite sureguliuoti savo mitybos racioną taip, kad jis būtų visavertis, sudarytas iš sveikų maisto produktų ir nepamirškite pakankamo fizinio aktyvumo, svorio reguliavimo, poilsio ir kitų svarbių dalykų, nuo kurių priklauso gera sąnarių būklė.