Žmogaus judėjimas yra abipusis – priešingose kūno pusėse esančios raumenų grupės dalyvauja užtikrinant tinkamą judėjimą. Todėl, norint normaliai judėti ir funkcionuoti, raumenų ilgis ir jėga tarp priešingose kūno pusėse esančių raumenų grupių turi būti subalansuoti.
Pagrindiniai raumenų disbalanso tipai yra du:
- Kūno raumeninis disbalansas. Kiekvienoje jūsų kūno pusėje esantys raumenys turi būti simetriški vienas su kitu – tiek dydžio, tiek ir jėgos atžvilgiu. Kai raumuo (arba raumenys) vienoje kūno pusėje yra didesnis, mažesnis, stipresnis ar silpnesnis nei priešingoje pusėje esantis raumuo (raumenys), susiduriama su raumenų disbalansu.
- Sąnarių raumeninis disbalansas. Visi raumenys, supantys sąnarį, veikia kartu priešpriešine jėga, kuri palaiko sąnario kaulų pusiausvyrą, kad būtų užtikrintas optimalus judėjimas. Jei vienas arba keli iš šių raumenų tampa silpnesni, stipresni, labiau atsipalaidavę ar įsitempę, atsiranda raumenų disbalansas, dėl kurio gali sumažėti sąnario judėjimo amplitudė.
Kas lemia raumenų disbalansą?
Raumenų disbalanso atsiradimo priežastys:
- Natūralus vystymasis;
- Tam tikra kasdienė veikla;
- Netaisyklinga laikysena;
- Nesubalansuota treniruočių programa;
- Treniravimasis netaisyklingoje padėtyje;
- Fizinės veiklos ir judėjimo stoka;
Raumenų grupės
Antagonistų raumenų grupės yra lyg partnerės – viena yra atsakinga už traukimą, o kita už stūmimą. Kai vienas raumuo (agonistas) susitraukia, kitas raumuo (antagonistas) atsipalaiduoja. Dėl to sąnarys gali pilnai judėti. Tai galite pastebėti, kai iš butelio geriate vandenį. Kai rankoje laikote butelį, įtempiate (sutraukiate) savo rankos bicepsą, kuris dalyvauja jums keliant butelį prie lūpų. Kai bicepsas įsitempia, jūsų tricepsas atsipalaiduoja. Tačiau jei jūsų bicepsai arba tricepsai bus išsivystę labiau nei jų atitikmenys priešingoje kūno pusėje, jūsų judesio amplitudė gali būti nepilna. Kai kuriais atvejais labiau išsivystęs raumuo gali labiau susitraukti ir įsitempti.
Koks yra raumenų disbalanso poveikis?
Raumenis stiprinti naudinga visada. Tačiau jei jūs pernelyg susitelksite į tam tikras savo kūno vietas, mažiau dėmesio skirdami kitoms, galiausiai gali atsirasti raumenų disbalansas. Raumenų disbalansas gali sukelti įvairias fizines problemas, tokias kaip ribotas mobilumas, skausmas ar nesubalansuotų formų išvaizda. Be to, raumenų disbalansas gali įtakoti ir nestabilumą. Tai gali padidinti traumų riziką, įskaitant ir žalą sąnariams, raiščiams, sausgyslėms, kaulams, raumenims ir jungiamiesiems audiniams.
Kaip išspręsti raumenų disbalanso problemą?
Mūsų organizme viskas yra susiję, todėl tai, kas paveikia vieną kūno dalį, vienaip ar kitaip paveikia ir likusias kūno dalis. Taigi, kai nustatysite egzistuojančias problemas, galite imtis ir veiksmingų priemonių, kurios padėtų išspręsti raumenų disbalanso problemą.
Raumenų disbalanso problemos sprendimas treniruočių pagalba
Raumenų disbalanso problemą dažnai galima išspręsti treniruočių pagalba. 2015 m. atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo profesionalūs fechtuotojai, metu buvo nustatyta, kad dėl dažnų staigių kūno judesių pasvyrant į priekį fechtavimosi metu atsiranda rankų ir kojų raumenų disbalansas. Pagerinus bendrą raumenų balansą, fechtuotojų rankų ir kojų raumenų balansas buvo pagerintas treniruočių pagalba.
Treniruokite visą kūną vienodai
Vienas iš būdų išvengti dėl treniruočių galinčio atsirasti raumenų disbalanso yra susitelkti į atliekamą veiksmą ir į visą savo kūną. Reikėtų vengti formuoti didelius raumenis tik vienoje kūno dalyje. Pavyzdžiui, jei kilnojate svarmenis ar atliekate kitą pratimą su viena kūno puse, pratimą su lygiai tiek pat pakartojimų ir tokiu pačiu svoriu atlikite ir su kita puse.
Tinkama padėtis treniruočių metu
Dar vienas būdas išvengti arba ištaisyti raumenų disbalansą yra stengtis, kad treniruočių metu būtų išlaikyta tinkama kūno padėtis. Tam naudinga pasinaudoti profesionalių trenerių paslaugomis arba sportuoti prieš veidrodį – taip bus lengviau stebėti, kad jūsų kūno padėtis visada būtų tinkama.
Pabaigai
Norint užtikrinti tinkamą ir pilnavertį judėjimą jūsų priešpriešinių raumenų grupės viena kitos atžvilgiu turi dirbti išvien. Tai tiesiogiai priklauso nuo tarp jų vyraujančio balanso. Jei atsirado raumenų disbalansas, galite šią problemą spręsti tikslingai pasirinktų fizinių pratimų pagalba, kreiptis į patyrusius fizinės terapijos specialistus, pasitelkti reguliarią masažo terapiją ir didelį dėmesį skirti savo laikysenai bei taisyklingam fizinių pratimų atlikimui treniruočių metu.