Raumenų patempimas yra siejamas su raumens arba jo sausgyslių pažeidimu. Su raumenų patempimu galima susidurti tiek tuomet, kai raumenims tenka pernelyg didelis spaudimas įprastinės kasdienės veiklos metu, tiek ir tais atvejais, kai greitai keliamas sunkus svoris, taip pat sportinės veiklos metu ar atliekant darbines užduotis.
Raumenų patempimo simptomai
Raumenų patempimo simptomų gali būti pakankamai daug, štai kai kurie iš jų:
- Dėl traumos atsiradęs patinimas, paraudimas ar kraujosruvos;
- Skausmas jaučiamas ramybės būsenoje;
- Juntamas skausmas, kai naudojamas tam tikras raumuo arba sąnarys, susijęs su pažeistu raumeniu;
- Raumenų arba sausgyslių jautrumas;
- Negalėjimas naudoti raumenų.
Kada kreiptis į gydytojus?
Jei patyrėte labai rimtą raumenų traumą arba jei jūsų pačių taikomos gydymo priemonės nepadeda pagerinti būklės per 24 valandas, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
Jei pažeidimo vietoje girdite neįprastus garsus, negalite vaikščioti ar naudoti pažeistos vietos, arba pastebite didelį patinimą, jaučiate labai stiprų skausmą, karščiuojate, ar yra atvira žaizda, būtina kuo skubiau kreiptis į greitosios medicinos pagalbos skyrių.
Raumenų patempimo gydymas namuose
Patinimas ar nežymus kraujavimas gali būti sustabdytas ir šaldymo pagalba. Tuo tarpu šilumą galima naudoti tik tada, kai patinimas atslūgsta. Tačiau jei šildymas bus taikomas per anksti, jis gali dar labiau padidinti patinimą ir skausmą.
Labai svarbu nepamiršti, kad nei šaldymo nei šildymo priemonių negalima dėti ant plikos odos. Tokiais atvejais reikia naudoti apsaugines priemones, tokias kaip rankšluostis.
Be to, esant raumenų patempimui, galima vartoti nereceptinius prieuždegiminius vaistus – jie padės numalšinti skausmą ir suteikiant galimybę lengviau judėti. Tačiau labai svarbu tokių vaistų nevartoti per ilgai. Būtina vadovautis vaistų vartojimo instrukcija.
Raumenų patempimo atveju gali pagelbėti ir apsauginės priemonės, poilsis, šaldymas, spaudimas ir pakėlimas. Namų sąlygomis gydant raumenų patempimą visų pirma rekomenduojama:
- Pirmiausia nuo pažeistos vietos nuimti drabužius, papuošalus ir visus kitus aksesuarus.
- Apsaugoti patemptą raumenį nuo papildomų traumų.
- Leisti patemptam raumeniui pailsėti – vengti fizinės veiklos, kuri sukėlė raumens patempimą, o taip pat ir kitų veiklų, kurios kelia skausmą.
- Šaldyti patempto raumens vietą po 20 min. kas valandą. Šaltis yra labai veiksminga priešuždegiminė ir skausmą malšinanti priemonė.
- Taip pat gali būti naudojamas ir švelnus spaudimas, pvz., su elastiniu bintu – jis padės
pažeistam raumeniui ir sumažins patinimą. Tačiau pažeistos vietos negalima aprišti labai tvirtai.
- Pažeistą vietą rekomenduojama pakelti aukščiau, kad sumažintumėte tinimo riziką.
- Nerekomenduojama nei viena veikla ar darbas, kuris gali padidinti raumenų skausmą pažeistoje kūno vietoje.
Medicininis gydymas ir masažas
Medicininis gydymas ir masažas gali būti labai veiksmingomis priemonėmis – ypač, jei priemonės, kurios taikomos namuose, nėra veiksmingos. Dažnai gydytojai į gydymo planą yra linkę įtraukti ir masažą, kadangi tai yra veiksminga natūrali priemonė, galinti paspartinti gijimą ir padėti sumažinti vartojamų vaistų kiekį arba visai be jų apsieiti.
Traumų prevencija
- Sumažinkite traumų riziką kasdien atlikdami tempimo pratimus.
- Pradėkite treniruotis pasitarę su savo gydytoju ar kineziterapeutu.
- Tempimo pratimus atlikite tiek prieš treniruotę, tiek ir po jos.
- Prieš kiekvieną treniruotę nepamirškite atlikti apšilimo pratimų.
- Reguliariai naudokitės masažo terapija, kuri padės sumažinti galimų traumų riziką.
Pabaigai
Daugeliu atvejų pritaikius tinkamą gydymą pacientai po raumenų patempimo atsistato sėkmingai, tačiau labai svarbu gydymo procesą pradėti kaip įmanoma anksčiau.