Podagra yra uždegiminio artrito forma, kuri gali sukelti staigų ir ūmų tam tikrų kūno sąnarių skausmą. Skausmą dažnai lydi pažeistos vietos patinimas. Podagros skausmas dažniausiai jaučiamas didžiajame kojos piršte, tačiau gali pažeisti ir pirštų, kelių, alkūnių ar riešų sąnarius.
Podagra dažniausiai serga vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrai, tačiau gali pasireikšti ir moterims, ypač po menopauzės. Šią ligą sukelia šlapimo rūgšties perteklius kraujyje, kuri laikui bėgant susikaupia ir virsta kristalinėmis nuosėdomis. Šios nuosėdos kaupiasi ant sąnarius sudarančių kremzlių ir kaulų bei sukelia stiprų skausmą ir patinimą.
Kai kuriems žmonėms podagra yra paveldima, tačiau dažnai ji atsiranda dėl netinkamos mitybos ir netinkamo gyvenimo būdo per ilgesnį laiką. Tačiau gera žinia yra ta, kad ši liga paprastai nesukelia ilgalaikių sąnarių pažeidimų. Be to, jei ją laiku pastebėsite ir greitai imsitės veiksmų, podagra gali būti sąlyginai lengvai kontroliuojama ir gydoma.
Kaip žinoti, ar sergu podagra?
Podagra nesusijusi su konkrečiomis fizinėmis traumomis. Taigi, jei jums skauda didįjį kojos pirštą, kurį susitrenkėte žaisdami futbolą, tikimybė, kad jo skausmas bus susijęs su podagra, yra maža. Tačiau jei nesusižeidėte, bet jaučiate staigius aštrius skausmus aplink didįjį kojos pirštą ar riešus, gali būti, kad susirgote podagra. Ypač jei jūsų gyvenimo tempas buvo labai greitas ir įtemptas.
Reguliarus alkoholinių gėrimų ir per daug riebaus maisto vartojimas yra pagrindiniai podagros išsivystymo veiksniai. Podagra susirgti ypač rizikuojate, jei mėgstate alų ir stipriuosius gėrimus arba maisto produktus, kurie gali sukelti podagrą, tokius kaip raudona mėsa ar vėžiagyviai. Kiti veiksniai, dar labiau didinantys riziką susirgti podagra, yra antsvoris, streso kupinas gyvenimas arba aukštas kraujospūdis.
Sergant podagra, skausmo priepuoliai retai kada kartojasi dažnai. Jei pastebite, kad priepuoliai kartojasi dažnai, tai gali būti rimtesnių lygiagrečiai besivystančių sveikatos problemų požymis. Viena iš tokių komplikacijų gali būti šlapimo rūgšties pertekliaus kristalizavimasis šlapimtakiuose, kuris negydomas sukelia inkstų problemas, pvz., inkstų akmenligę.
Kadangi podagros simptomai panašūs į artrito simptomus, ją gali būti sunku diagnozuoti. Tačiau šeimos gydytojas paprastai atlieka kraujo tyrimą, kad patikrintų šlapimo rūgšties kiekį kraujyje, apžiūri skaudančių sąnarių rentgeno nuotraukas, kad nustatytų, ar aplink juos nėra susikaupusių kristalinių nuosėdų.
Kokiu būdu geriausia gydyti podagrą?
Jei norite kuo greičiau numalšinti podagros sukeliamus skausmus, atlikite vietinį masažą skausmo vietoje. Galite kreiptis į kvalifikuotą sveikatos priežiūros specialistą, pvz., masažuotoją, arba net pabandyti masažuoti pėdas patys.
Masažo terapija gerai žinoma dėl gebėjimo pagerinti kraujotaką probleminėse vietose ir aplink jas. Jei pažeistas sąnarys, aplinkinių raumenų mazgai gali dar labiau sudirginti ir padidinti diskomfortą, kurį pajusite podagros priepuolio metu. Švelnūs masažo judesiai yra ypač veiksmingas būdas atpalaiduoti šiuos raumenis ir sumažinti įtampą aplink įsitempusias vietas.
Tokiose srityse kaip pirštai, kurias taip pat gali paveikti podagra, masažo metodai, panašūs į tuos, kurie naudojami gydant pasikartojančios įtampos traumas, gali padėti atpalaiduoti kūną ir protą bei palengvinti kančias. Populiariausios procedūros podagrai gydyti yra fiziologinis masažas, šiatsu ir klasikinis švediškas masažas.
Ilgalaikis masažo procedūrų kursas per tam tikrą laiką gali suteikti ir papildomos naudos – ne tik trumpam numalšinti juntamą skausmą ir atpalaiduoti. Pagerėjusi kraujotaka pažeistose vietose gali padėti nuo pažeistų sąnarių pašalinti dalį susikaupusių kristalinių nuosėdų. Be to, masažo terapija skatina sveikesnį gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, masažas kartą per savaitę gali padėti jums nusiraminti ir labiau rūpintis sveikesniu gyvenimo būdu.
Kartu su masažu dažnai skiriami priešuždegiminiai vaistai, kurie per 2 valandas numalšina podagros skausmą. Jei pageidaujate alternatyvos be vaistų, pabandykite prie uždegimo apimtos ir skausmingos vietos pridėti maišelį šaldytų žirnelių arba ledo paketą ir iš karto pajusite palengvėjimą.
Ilgainiui teigiami gyvenimo būdo pokyčiai, pvz., alkoholio vartojimo apribojimas ir sveika mityba, siekiant sumažinti svorį, gali padėti sumažinti ar net visiškai pašalinti podagros priepuolius.
Norėdami išsigydyti podagrą ar kitas sąnarių problemas, jokiu būdu nesiimkite greitos ir radikalios dietos, nes ji gali tik pabloginti jūsų būklę. Staigūs ar ekstremalūs gyvenimo būdo pokyčiai gali neigiamai paveikti jūsų jėgas ir ištvermę, o jūsų nusilpę sąnariai patirs dar didesnį stresą. Be to, tokios radikalios dietos paprastai trunka tik kelias savaites, o paskui vėl grįžtama prie senosios rutinos. Dėl alkoholio ir netinkamos mitybos poveikio podagra nuolatos vystosi laikui bėgant. Masažo terapija, dieta ir fiziniai pratimai šią problemą padeda pašalinti ilgam laikui. Taigi, pabandykite šiek tiek atsipalaiduoti, leiskite pailsėti sąnariams ir protui, lėtai ir nuosekliai judėdami pirmyn – tokiu būdu susikursite geriausias galimybes išgydyti podagrą.