Lankstumas yra raumenų ir kitų jungiamųjų audinių gebėjimas laikinai išsitempti, o judrumas – tai sąnarių gebėjimas laisvai judėti tam tikru judesių diapazonu be skausmo. Geras judrumas prilyginamas geram lankstumui, tačiau lankstumas dar nereiškia, kad judrumas yra tinkamas, ir atvirkščiai. Lankstumas yra tik viena judrumo dėlionės dalis.
Kodėl lankstumas yra toks svarbus
Iš esmės lankstumas yra svarbus kasdieniame gyvenime. Jei jūsų raumenys bus nelankstūs, bus sunkiau atlikti daugybę kasdienių užduočių. Lankstumas taip pat reikalingas raumenų įtampai ir skausmui pašalinti bei atsipalaidavimui skatinti. Juk labai sunku jaustis patogiai, jei kūną nuolat skauda. Lankstumas taip pat gali pagerinti aerobinį fizinį pasirengimą, raumenų jėgą ir ištvermę, todėl raumenys gali atlikti visą judesio diapazoną, kad būtų pasiektas maksimalus efektas.
Lankstumą gerinančios priemonės
Jei esate pasiruošę savo pačių jėgomis pagerinti lankstumą, galite pasinaudoti keliais praktiškais patarimais.
Atsižvelkite į savo kūną
Pirmasis žingsnis siekiant padidinti lankstumą – stebėti, kurios kūno vietos juda lengvai, o kurios – ne. Daug žmonių yra taip atitrūkę nuo savo kūno, kad nesuvokia, kad jiems trūksta lankstumo. Tuo tarpu, jei vis dar svarstote, kurioms sritims reikia skirti dėmesio, atminkite, kad šiandien dauguma žmonių daug laiko praleidžia sėdėdami, o tai reiškia, kad tokioje padėtyje dažniausiai būna įsitempęs kaklo, pečių ir strėnų raumenys, todėl pirmiausia reikėtų įvertinti šias kūno vietas.
Tempimas ir stiprinimas
Kai kalbama apie lankstumo didinimą, daugelis žmonių galvoja, kad tai susiję su tempimo pratimais. Tačiau siekiant didinti judrumą, jėga ir lankstumas yra vienodai svarbūs. Lankstumas ir jėga turi būti simetriški vienas kitam, nes stiprūs raumenys, jeigu jie nėra lankstūs, yra trūkumas. Kai kurios iš puikių treniruočių, kurios gerina lankstumą ir jėgą, yra pilatesas, joga ir šokiai.
Rūpinkitės teisinga laikysena
Vienas iš geriausių būdų pagerinti lankstumą – sutelkti dėmesį į teisingą laikyseną. Kai atliekate bet kokį judesį sėdėdami, vairuodami, dirbdami kompiuteriu ar rašydami žinutes, kai galva yra pakreipta į priekį, jūsų raumenys yra nenatūralioje padėtyje, kuri gali sukelti įtampą. Tai galite ištaisyti tiesiog sėdėdami tiesiau – laikydami pečius tiesiai, o galvą – pečių linijoje.
Įtraukite lankstumo pratimus į treniruotes
Jei jau reguliariai sportuojate, paprastas būdas padidinti lankstumą – į apšilimo ir fizinio intensyvumo mažinimo laiką įtraukti tokias priemones kaip tempimo pratimai. Galite užsirašyti į nesudėtingos jogos užsiėmimus – net ir kartą per savaitę vykstantis užsiėmimas gali pakeisti situaciją, pagerinant jūsų lankstumą.
Sėdėjimas ant grindų
Tikriausiai ant grindų sėdite retai, tačiau šis sėdėjimo būdas iš tikrųjų yra klubų, nugaros, kelių ir kulkšnių tempimas. Sėdėjimas ant baldų, pvz., kėdės, nėra tempimas, nes judesių amplitudė tokiu atveju būna labai maža. Sėdėjimas ant grindų reikalauja didesnio judesių diapazono, ir net nusileidimas ant grindų ištempia kūno raumenis. Sėdėti ant grindų galima įvairiose padėtyse – sukryžiavus kojas, ištiesus kojas, sulenkus kelius „drugelio“ forma arba net atsiklaupus. Iš esmės sėdėkite taip, kaip sėdėjote vaikystėje.
Norėdami sustiprinti viso kūno sveikatą, maždaug 15 minučių sėdėkite bet kurioje jums patogioje padėtyje. Ir tai galite daryti bet kurio dienos metu.
Nelaukite treniruotės, kad galėtumėte lavinti savo lankstumą
Kai kuriomis dienomis gali būti sunku nueiti į sporto salę, todėl neatidėliokite lankstumo treniruočių vien dėl to, kad praleidote treniruotę. Vietoje to, atlikite paprastus tempimo pratimus sėdėdami prie darbo stalo ar atlikdami namų ruošos darbus. Taip pat svarbu užtikrinti, kad dienos bėgyje dažnai keistumėte savo padėtį. Net vaikščiojimas iš vienos vietos į kitą yra galimybė pagerinti savo lankstumą.
Kasdien keletą minučių skirkite tempimo pratimams
Geriausia lankstumo treniruočių dalis yra ta, kad nereikia tam skirti valandų valandas, kad pajustumėte pagerėjimą – tiesiog turite išnaudoti turimą laiką ir suderinti jį su savo kasdieniu gyvenimu. Tai pagerins jūsų lankstumą, kraujotaką ir nuotaiką.
Taigi, ar jau esate pasiruošę praktiškai pritaikyti kai kuriuos iš šių patarimų? Raktas į geresnį lankstumą yra nuoseklumas, todėl sudarykite būsimų veiksmų planą, pasistenkite lankstumo pratimus paversti įpročiu ir neilgai trukus pastebėsite akivaizdžius teigiamus pokyčius!