Subalansuota ir sveika mityba yra raktas į sveiką ir pilnavertį gyvenimą. Todėl labai svarbu pasirūpinti, kad kiekvieno iš mūsų kasdienė mityba būtų tinkama. Laimei, tai nėra sudėtinga, jei atsižvelgsime į mitybos piramidę.
Sveikos mitybos maisto piramidė
Sveikos mitybos maisto piramidę sudaro:
- Grūdiniai produktai – VARTOTI DAUGIAUSIAI
- Daržovės ir vaisiai – VARTOTI DAUGIAU
- Žuvis, mėsa, kiaušiniai, pienas ir kitos alternatyvos – VARTOTI VIDUTINIŠKAI
- Riebalai / aliejus, druska ir cukrus – VARTOTI MAŽIAU
- Skysčiai – VARTOTI KASDIEN PAKANKAMĄ KIEKĮ
Grūdiniai produktai turėtų tapti pagrindiniu maistinių medžiagų šaltiniu. Taip pat rekomenduojama vartoti daugiau daržovių ir vaisių, iš kurių mūsų organizmas gauna daug jam būtinų vitaminų ir mineralų. Kartu vertėtų pasirūpinti ir vidutiniu žuvies, mėsos, kiaušinių, pieno ir kitų pieno produktų alternatyvų vartojimu. Būtina sumažinti suvartojamą druskos, riebalų / aliejaus ir cukraus kiekį.
Šių laikų opia problema tampa pernelyg didelis pridėtinio cukraus ir druskos suvartojimas, todėl turėtumėte vengti iš anksto pagamintų maisto produktų, pusfabrikačių ir kitų maisto produktų, kuriuose yra pridėtinio cukraus bei druskos. Kuo dažniau gaminant maistą namuose ir renkantis neapdorotus arba minimaliai apdorotus maisto produktus galite nesunkiai išvengti šių mūsų sveikatai nenaudingų ingredientų.
Druska yra natūraliai randama kai kuriuose maisto produktuose ir nors mūsų organizmui reikia nedidelio druskos kiekio gerai sveikatai palaikyti, pernelyg didelis druskos kiekis yra siejamas su padidėjusia įvairių sveikatos ligų rizika, tarp kurių taip pat yra ir aukštas kraujo spaudimas, galintis sukelti širdies ir kraujagyslių bei inkstų ligas. Tuo tarpu vartojant daug pridėtinio cukraus, ypač to, kuris yra tokiuose produktuose kaip šokoladas, pyragai, pyragaičiai, gazuoti vaisvandeniai ir kt., galima reikšmingai padidinti suvartojamų kalorijų skaičių, tačiau pastarosios kalorijos būtų blogos arba „tuščios“. Tai gali nulemti papildomo svorio augimą ir padidinti antrojo tipo diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų bei kai kurių vėžio rūšių riziką.
Nors maisto piramidėje nėra nurodytos žolelės ir prieskoniai, jų tikrai negalima pamiršti. Žolelės ir prieskoniai mūsų kasdien vartojamam maistui suteikia daugybę įvairių skonių ir aromatų, kurie pagardina maistą. Tačiau tai nėra vieninteliai jų privalumai. Žolelės ir prieskoniai pasižymi ir sveikatai naudingomis savybėmis, todėl į juos nereikia žiūrėti tik kaip į priedus maistui pagardinti.
Gaminant riebesnę mėsą svarbu nuo jos pašalinti riebiąsias dalis. Naudinga rinktis „neriebius“ kepimo būdus, tokius kaip virimas ant garų, troškinimas, virinimas, virimas ar kepimas nepridegančiose keptuvėse. Žinoma, vertėtų sumažinti ir ant aliejaus kepamų maisto produktų kiekį. Visa tai gali padėti lengviau subalansuoti mitybą ir pagerinti sveikatą.
Vartokite tinkamą maistą
Kadangi įvairūs maisto produktai turi nevienodą maistinę vertę, visų mūsų organizmui reikalingų maistinių medžiagų tikrai negausime vos iš vieno ar kelių maisto produktų. Pagal maisto piramidę, mes kasdien turime vartoti daug skirtingų maisto produktų, priskiriamų skirtingoms maisto produktų grupėms. Tokiu būdu užtikrinsime, kad mūsų organizmas gautų įvairių rūšių maistingųjų medžiagų.
Vartokite tinkamą kiekį
Nereikia vartoti nei per daug, nei per mažai – kasdien mūsų organizmui reikia konkretaus kiekio maistingųjų medžiagų, kad būtų užtikrinta optimali sveikata. Skirtingų amžiaus grupių žmonėms reikia skirtingo vitaminų ir mineralų kiekio. Jei žmogaus organizmas negauna pakankamo maistingųjų medžiagų kiekio, gali atsirasti vitaminų ir mineralų trūkumas. Tuo tarpu pernelyg didelis maistinių medžiagų kiekis ir nutukimas gali atsirasti tuomet, kai vartojama pernelyg daug maisto produktų. Taigi, jei norime būti sveiki, kiekvieną dieną turime suvartoti optimalų maisto kiekį.