Masažas yra vienas iš ypatingų veiksnių žmogaus gyvenime, padedančių palaikyti puikią kūno ir dvasios būseną. Ir nieko nėra geresnio, kaip po sunkios ir varginančios darbo dienos atsipalaiduoti ir atgaivinti savo kūną masažu.
Masažas derina ir skatinamai veikia virškinimą ir kvėpavimą – tokius svarbius fiziologinius procesus. Jis taip pat gerina raumenų tonusą, sąnarių judrumą, laikyseną, spartina kraujo ir limfos apytaką, derina endokrininę ir nervų sistemas. Masažas teikia ne vien tik fizinę naudą, jis gelbsti ir psichologiškai, įkvepia (atpalaiduoja) gyvybinės energijos ir jėgų, kad galėtumėme pasiekti fizinę ir dvasinę pusiausvyrą.
Masažo poveikis labai efektyvus šalinant neigiamus ankstyvos senatvės požymius vidutinio ir pagyvenusio amžiaus žmonėms. Jis padeda išsaugoti jaunatvišką organizmo būklę ir funkcijas nes:
- sustiprina audinių elastingumą ir sąnarių patvarumą
- didina kraujo ir limfos cirkuliaciją
- palaiko odos jaunatviškumą
- suteikia kūnui energijos
- išsiskiria endorfinai ( natūralūs skausmo malšintojai)
- dietos ir specialių pratimų pagalba masažas atstato Jūsų kūno formų linijas bei šalina poodinį riebalinį sluoksnį
- stiprina nugarą
- didina raudonųjų ir baltųjų kūnelių kiekį kraujyje
- stiprina kraujo cirkuliaciją
- nuskausmina skausmo taškus
- atpalaiduoja įsitempusius raumenis
- normalizuoja blokuojamus energinius srautus
- sustiprina kūno imuninę sistemą
- atstato ramybės ir pasisekimo jausmą, panaikina nerimą
Masažas – tai galimybė pailsėti, atsipalaiduoti bei stiprinti savo sveikatą kasdien.
MASAŽO POVEIKIS ATSKIROMS KŪNO DALIMS
Oda ir poodinis riebalinis audinys
Veikiant masažui, ligonio oda apsivalo nuo suragėjusio paviršinio odos epidermio sluoksnio ir liaukose gaminamų išskyrų (pilnai atsivėrus odos ir riebalinių liaukų ištekamiesiems latakams), dėl to gerėja dengiamųjų audinių kraujotaka, jų trofinė funkcija, spartėja medžiagų apykaitos bei regeneraciniai procesai. Pagerėjus kraujotakai, nyksta audinių pabrinkimai, nelieka galimybių kauptis medžiagoms odos ir poodinio sluoksnio ląstelyne, todėl blyški, sausa ir suglebusi oda pasidaro rožinė, stangri ir švelni. Masažo įtakoje didėja odos atsparumas mechaniniams bei temperatūriniams pokyčiams. Masažo metu mechaninė energija virsta šilumine, dėl to odos ir poodiniuose audiniuose temperatūra pakyla, į masažuojamą kūno dalį priteka daugiau kraujo. Gerėja odos ir poodinio ląstelyno aprūpinimas krauju ir tuo pačiu pagerinama viso organizmo medžiagų apykaita.
Nustatyta, kad masažuojant mažėja riebalinio sluoksnio atsargos, tačiau ne tiesiogiai veikiant riebalinį audinį, bet masažavimo veiksmais įtakojant bendrą, viso organizmo, medžiagų apykaitą.
Širdis ir kraujagyslių sistema
Kapiliaruose vyksta medžiagų apykaitos procesas tarp kraujo ir audinių. Per kapiliarų sieneles deguonis ir maisto medžiagos iš kraujo patenka į audinius. Iš audinių į kraują pereina anglies dvideginis ir skilimo produktai. Šis procesas masažo įtakoje žymiai paspartėja. Masažas, visų pirma, veikia odos kapiliarus, kurie yra pati didžiausia kraujagyslių sistemos refleksogeninė sritis. Būtent dėl to odos kapiliarų praplatėjimas masažo metu turi reikšmės viso organizmo audinių apykaitos, trofinei bei regeneracijos funkcijoms.
Masažuojant atsidaro taip pat ir rezerviniai odos kapiliarai, dėl kurių veiklos pagerėja veninio kraujo nutekėjimas, ir taip pagreitinamas nereikalingų medžiagų apykaitos produktų pasišalinimas, kuris susidaro metabolizmo ar prakaitavimo metu, – dėl šios priežasties mažesnė sąstingio reiškinių kraujagyslėse tikimybė, mažėja audinių pabrinkimas.
Masažo procedūrų įtakoje didėja hemoglobino, eritrocitų, trombocitų bei leukocitų kiekis kraujyje. Šis procesas ypač ryškus, esant mažakraujystei.
Masažas pagerina taip pat ir širdies darbą, nes normalizuojamas tonusas stambiosiosiose bei smulkiosiose arterijose ir venose.
Masažo poveikis limfinei sistemai
Masažas veikia taip pat ir limfinę sistemą. Limfa yra jungiamasis audinys tarp kraujo ir audinių ląstelių. Ji nuolat skalauja kiekvieną ląstelę, todėl būtent per limfą vyksta audinių ir kraujyje esančių medžiagų apykaita. Dėl to limfos cirkuliavimo pagreitinimas masažo eigoje sudaro ypač palankias sąlygas šiems procesams vykti.
Raumeninė sistema ir sąnarių-jungiamamasis aparatas
Veikiant masažui, didėja raumeninių skaidulų elastingumas, pagerėja jų susitraukinėjimo funkcija, užkertamas kelias raumenų atrofijai, sudaromos sąlygos geresniam limfos ir kraujo cirkuliavimui raumenyse, o tuo pačiu – ir raumeninių ląstelių medžiagų apykaitai, jų mitybos bei regeneracinei funkcijoms. Masažas padeda išlyginti randus ir odos nelygumus. Lengvas, neilgos trukmės masažas greičiau atstato nuvargusių raumenų darbingumą negu pasyvus, trumpalaikis poilsis.
Masažo poveikis gerina kraujo apytaka sąnario viduje bei jį supančiuose minkštųjų audinių sluoksniuose, didėja sąnarinės kapsulės ir jungiamųjų raiščių patvarumas, pagreitinamas patologinių produktų transportavimas iš sąnarių, sąnariai tampa judresni. Pagerėjus sąnarius supančių audinių aprūpinimui krauju, ir dėl nuolatinio šių audinių maigymo bei tempimo (masažuojant) išnyksta nelygumai (sąaugos ir randai), todėl gerėja ir funkcinės sąnario savybės.