Širdies ir kraujagyslių ligos yra labai dažna mirties priežastis visame pasaulyje. Nors sveika mityba, pakankamas fizinio aktyvumo lygis ir žalingų įpročių vengimas gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, masažas taip pat gali būti labai naudingas.
Kas lemia širdies ir kraujagyslių ligas?
Išskiriami trys pagrindiniai veiksniai, kurie prisideda prie širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo:
- Įgimtos sveikatos būklės;
- Virusinės infekcijos;
- Gyvenimo būdas.
Ar masažas saugus sergant širdies ir kraujagyslių ligomis?
Masažo terapija gali būti naudinga žmogaus širdies ir kraujagyslių sistemai dėl teigiamo poveikio įvairioms kūno dalims. Ir nors paprastai masažas širdies sveikatai yra saugus ir veiksmingas, jei sergate širdies ir kraujagyslių ligomis, svarstant apie pasinaudojimą masažo terapija visuomet pirmiausia turėtumėte pasitarti su gydytoju.
Tuo tarpu, jei susidurdami su širdies ir kraujagyslių ligomis dar nebuvote pagalvoję apie masažo terapiją, kaip apie veiksmingą gydymo plano dalį, svarbu suprasti, kad masažas yra naudingas gerinant tam tikras su širdies sveikata susijusias būkles, ypač tiems žmonėms, kuriems yra taikoma reabilitacija po atliktos širdies operacijos.
Taigi, žvelgiant apskritai – masažas sergant širdies ir kraujagyslių ligomis yra saugus, nors visuomet svarbu su savo gydytoju aptarti atsargumo priemones, gydymo planą ir galimą masažo naudą.
Masažo nauda širdies ir kraujagyslių sveikatai
Masažo terapija sergant širdies ir kraujagyslių ligomis pasižymi daugybe privalumų, iš kurių keletas yra:
- Masažo metu yra atpalaiduojami įsitempę raumenys ir padidėja kraujo cirkuliacija, todėl pagerinama kraujotaka ir sumažėja insultą sukeliančių krešulių susidarymo rizika.
- Masažo terapija malšina lėtinį skausmą, dėl kurio žmogaus patiriamas stresas gali pabloginti širdies ligas ir nulemti prastesnį atsigavimą po operacijos.
- Masažo terapija padeda sumažinti kortizolio kiekį, todėl kartu sumažėja juntamas stresas, kuris dažnai gali sukelti širdies aritmiją arba apsunkinti esamas širdies ligas.
- Masažas padeda sumažinti sistolinį ir diastolinį kraujospūdį. Kadangi aukštas kraujospūdis yra pagrindinis širdies priepuolių ir aritmijos rizikos padidėjimo veiksnys, masažo terapijos pagalba galima reikšmingai sumažinti širdžiai tenkantį spaudimą.
- Masažas gali padėti pacientams lengviau ir greičiau atsigauti po širdies priepuolio, insulto ar širdies operacijos. Be to, masažo terapija yra veiksminga priemonė širdies ir kraujagyslių ligų reabilitacijos metu, nes atpalaiduoja raumenis po fizinio krūvio ir padeda efektyviai sumažinti su tuo susijusį stresą bei įtampą.
- Masažas atpalaiduoja fiziškai ir psichologiškai, todėl sumažėja lėtinio streso ir nerimo poveikis visam organizmui.
- Masažo terapija sumažina depresijos simptomus, pagerindama nuotaiką. Kadangi depresija gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, masažas gali turėti ilgalaikės naudos mažinant šią riziką.
Ko nereikėtų pamiršti
Net jei nesergate jokiomis jums žinomomis ar gydytojų diagnozuotomis širdies ir kraujagyslių ligomis, prieš pasinaudojant masažo terapija vertėtų apsvarstyti keletą bendrų atsargumo priemonių.
Jei susiduriate su kraujospūdžio problemomis, prieš masažo terapijos seansą visuomet rekomenduojama patikrinti savo kraujospūdį. Masažas nerekomenduojamas turint žemą kraujospūdį – ypač vartojant vaistus.
Be to, prieš masažo seansą vertėtų vengti valgyti sunkų maistą ar gerti alkoholinius gėrimus, nes masažo metu naudojami spaudžiamieji judesiai gali sukelti diskomfortą. Nereikėtų vartoti ir kavos ar kitų kofeino turinčių gėrimų, nes gali padidėti jūsų širdies ritmas arba kilti nerimas. Jei vartojate kraują skystinančius vaistus, būtinai apie tai informuokite masažo specialistą, nes tokiu atveju reikėtų vengti giliųjų audinių masažo ar kitų sunkesnių masažo technikų naudojimo.