Visi mes puikiai žinome, kad gera sveikata yra neatsiejamai susijusi su gera kraujotakos sistemos veikla. Tačiau turbūt ne kiekvienas žmogus žino apie tai, kokį poveikį mūsų sveikatai turi limfinė sistema. Jei norime būti sveiki ir gerai jaustis, negalime pamiršti ir apie limfinę sistemą, jos funkcijas ir veikimą. Todėl kiekvienam būtų naudinga žinoti, kokiais būdais galima pagerinti limfinės sistemos būklę ir veikimą.
Limfinės sistemos anatomija ir funkcijos
Limfinė sistema atlieka mūsų organizmo apsaugines ir gyvybes funkcijas. Ši iš limfos, įvairių limfagyslių, limfmazgių, limfinių mazgelių ir kitų limfinių organų sudaryta sistema atlieka dvi pagrindines funkcijas:
1. Palaiko skysčių balansą. Limfinė sistema padeda audinių skysčių perteklių pernešti į kraują, toliau nuo audinių, tokiu būdu apsaugant ir nuo patinimo. Šis perteklinis skystis yra vadinamas limfa (tai skaidrus skystis, kurio pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio lympha (vanduo)).
2. Stiprina imunitetą. Limfinė sistema yra labai svarbi, nes ji dalyvauja įvairiose apsauginėse organizmo reakcijose prieš infekcijas. Ši sistema reikšminga mūsų imuniteto formavimui. Ji gamina su įvairiomis bakterijomis bei kitomis kenksmingomis medžiagomis kovojančius limfocitus. Be to, limfinės sistemos pagalba iš audinių yra pašalinamos ir medžiagų apykaitos bei kenksmingų dalelių liekanos.
Taigi, limfinė sistema atlieka labai svarbų darbą padėdama surinkti skysčių perteklių ir sveikatai kenksmingas daleles. Mūsų širdžiai reikia didelio spaudimo, kad ji galėtų aprūpinti visas mūsų organizme esančias ląsteles šviežiu ir deguonimi prisotintu krauju. Tiesą sakant, širdis pasitelkia tokį didelį spaudimą, kad dalis kraujo (plazma ir kiti skysčiai) būna išstumiami iš kapiliarų į tarp audinių esančias vietas. Be limfinės sistemos tokie skysčiai negalėtų grįžti atgal į širdį.
Limfinės sistemos skystyje yra limfocitų, ląstelių liekanų, bakterijų, virusų, riebalų ir baltymų. Tekėdama per limfinę sistemą limfa pereina per limfmazgius. Kiekviename limfmazgyje yra apsauginių ląstelių, kurios filtruoja ir išvalo limfą, iš jos pašalindamos kenksmingas medžiagas. Tokiu būdu išvalyta limfa keliauja į venas po raktikauliais ir grąžinama atgal į širdį. Tonzilės, blužnis, adenoidai ir užkrūčio liauka yra papildomi limfinės sistemos organai.
Kaip masažas padeda pagerinti limfinės sistemos veiklą
Limfodrenažinis masažas yra puikus ir veiksmingas būdas, padedantis tinkamai pasirūpinti savo organizmo limfine sistema. Šis masažas gali reikšmingai sustiprinti žmogaus imuninę sistemą ir kartu paskatinti baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Ir tai tikrai nėra vieninteliai privalumai, kuriais pasižymi limfodrenažinis masažas. Jis taip pat:
- Pagerina limfos tekėjimą, o tai savo ruožtu skatina audinių detoksikavimą ir padeda apsisaugoti nuo infekcijų.
- Didina baltųjų kraujo kūnelių skaičių ir gerina jų veiksmingumą.
- Mažina patinimus ir uždegiminius procesus.
- Spartina gijimo procesą po patirtų traumų, tokių kaip sausgyslių patempimas.
- Mažina kongestiją – ypač sinusų ertmėse.
- Suteikia lengvumo pojūtį ir daugiau energijos.
Limfodrenažinis masažas yra ypatingas tuo, kad jį atliekant naudojami lengvi ir lėti masažiniai judesiai širdies kryptimi (limfinė sistema juda tik viena kryptimi – link širdies). Kai atliekamas limfodrenažinis masažas, koncentruojamasi į tas sritis, kuriose yra susitelkę daugiau limfmazgių, įskaitant kaklą, veidą ir vidinę rankų dalį. Šios rūšies masažo terapijos metu naudojamų masažinių judesių pagalba yra atkartojamas limfos tekėjimas mūsų organizme, kuris, beje, vyksta arčiau mūsų odos paviršiaus. Atkartojant limfinės sistemos pulsavimą ir spaudimą, limfodrenažinis masažas padeda pagerinti jos funkciją ir reikšmingai prisideda prie geresnės sveikatos bei savijautos.