Kompresinės kojinės yra skirtos kompresinei terapijai. Jos švelniai spaudžia kojas ir kulkšnis, skatindamos kraujo tekėjimą iš kojų į širdį. Šios kojinės taip pat gali sumažinti kulkšnių ir kojų skausmą bei patinimą.
Skaitykite toliau ir sužinokite apie kompresinių kojinių naudą sveikatai, jų veikimą, skirtingas kojinių rūšis ir patarimus, kaip jas mūvėti.
Kompresinių kojinių nauda
Gydytojas gali paskirti mūvėti kompresines kojines siekiant:
- pagerinti kojų kraujotaką;
- palaikyti venas;
- sumažinti kojų tinimą;
- neleisti kraujui kauptis kojų venose;
- sumažinti ortostatinę hipotenziją, kuri sukelia galvos svaigimą ar nestabilumą stovint;
- užkirsti kelią giliųjų kojų venų trombozei;
- padėti sumažinti venų varikozės sukeliamą skausmą;
- padėti išvengti venų opų;
- gerina limfos drenažą.
Kompresinių kojinių rūšys
Kompresinės kojinės paprastai būna dviejų rūšių: graduotos ir nuo embolijos apsaugančios kojinės. Jei ketinate įsigyti tokias kojines, prieš tai būtinai pasitarkite su savo gydytoju.
Graduotas kompresines kojines naudoja daugelis žmonių. Nors šios kojinės gali būti įvairaus stiprumo, visos šios kojinės yra sandariausios ties kulkšnimi, o kuo aukščiau kojos, tuo laisvesnės. Kompresinės kojinės paprastai būna dviejų ilgių – iki kelių ir iki šlaunų, tačiau sportininkai šiandien vis dažniau renkasi kompresines pėdkelnes.
Nuo embolijos apsaugančios kojinės turi labiau specifinę paskirtį. Jos skirtos skatinti kraujotakai ir taip išvengti kraujo krešulių susidarymo prie lovos prikaustytiems pacientams.
Koks kompresinių kojinių poveikis?
Kojinės spaudžia kojas ir kulkšnis, todėl gali:
- sumažinti didžiųjų venų skersmenį, nes padidina kraujo tėkmės tūrį ir greitį;
- padėti kraujui tekėti aukštyn link širdies;
- padėti išvengti kraujo grįžtamojo srauto žemyn į pėdą arba į šoną į paviršines venas.
Ar šios kojinės tinka kiekvienam?
Paprastai norint išbandyti kompresines kojines nereikia gydytojo leidimo ir daugelis gali jas išbandyti be jokios rizikos.
Kai kuriems žmonėms gali kelti nerimą tai, kad šios kojinės yra „stipresnės“ už įprastas kojines, arba tai, kad šios kojinės palieka įdubimus ant kojų. Tačiau dėl to nereikėtų manyti, kad tokios kojinės sutrikdo kraujotaką. Didžiajai daliai žmonių tokio šalutinio poveikio jos nesukelia. Problemų gali kilti tik sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms, kurių širdies veikla labai susilpnėjusi arba kurie serga sunkia periferinių arterijų liga, kai kraujotaka tarp pėdų ar kojų ir širdies yra bloga.
Dauguma kompresinių kojinių, kurias rasite prekyboje, nesvarbu, ar tai būtų sporto prekių parduotuvė, ar net vaistinė, vis tiek bus lengvos ar vidutinės kompresijos. Nors kompresinės kojinės labiausiai asocijuojasi su vyresnio amžiaus pacientais, iš tikrųjų jos tinka bet kokio amžiaus suaugusiesiems. Taigi, jūs tiesiog galite jas išbandyti savo reikmėms, kad žinotumėte, ar jos jums tinka, ar ne – nesvarbu, ar jos skirtos kasdieniam naudojimui, ar sportuojančiam žmogui.
Patarimai norintiems išbandyti kompresines kojines
Jei kompresines kojines mūvite pirmą kartą, bet jums atrodo, kad jas mūvint visą dieną jos nepatogios, galite jas nusimauti. Nemanykite, kad turite jas mūvėti nuo ryto iki vakaro. Jei apsimovus kojines pirmą, jaučiatės nepatogiai, reikia prie jų įprasti pamažu, panašiai kaip įsigijus naują porą batų.
Dar vienas dalykas, į kurį reikia atsižvelgti, yra tas, kad kojinių ilgis gali būti virš kelių arba iki kelių – pastarosios pasitaiko dažniau. Jei jūsų blauzdų raumenys didesni, galite rinktis kompresines kojines virš kelių. Kartais tie keli papildomi medžiagos centimetrai gali suteikti daugiau patogumo blauzdos viršutinei daliai. Be to, nepamirškite, kad kojinės yra tik viena iš jūsų rūpinimosi sveikata režimo dalių. Būtinai gerkite daug vandens, laikykitės mažai druskos turinčios dietos ir pakankamai judinkite kojas. Ilgas sėdėjimas arba stovėjimas gali sukelti kojų patinimą. Pasistenkite rasti tą optimalią pusiausvyrą tarp šių dviejų dalykų, kad raumenys tinkamai dirbtų.
Pabaigai
Kompresinės kojinės spaudžia kojas ir kulkšnis, skatindamos kraujo tekėjimą iš apatinių galūnių į širdį. Jei gydytojas jums paskyrė kompresines kojines, kad padėtų gydyti tokią ligą kaip venų nepakankamumas, nepamirškite pasirinkti jums tinkamas kojines, teisingai jas užsimauti ir nusimauti, laikytis visų gydytojo nurodymų, kada ir kiek laiko jas turėtumėte mūvėti, ir stebėkite bet kokius odos pokyčius tose vietose, kurios liečiasi su kojinėmis.