Keto dieta – tai mitybos planas, pagal kurį daugiausia dėmesio skiriama maisto produktams, kuriuose yra daug sveikų riebalų, pakankamai baltymų ir labai mažai angliavandenių. Tikslas – gauti daugiau kalorijų iš riebalų nei iš angliavandenių. Ši dieta veikia iš organizmo išeikvojant cukraus atsargas. Dėl to jis pradeda skaidyti riebalus energijai gauti ir ima gamintis molekulės, vadinamos ketonais, kuriuos organizmas naudoja energijai gaminti. Kai organizmas degina riebalus, gali sumažėti svoris.
Yra keletas keto dietos rūšių, įskaitant standartinę ketogeninę dietą ir ciklinę ketogeninę dietą. Todėl pateiksime daugiau informacijos apie tai, kuo keto mityba gali pasitarnauti mūsų gerai sveikatai ir savijautai.
Padeda mažinti svorį
Ketogeninė dieta gali padėti numesti svorio keliais būdais, įskaitant medžiagų apykaitos skatinimą ir apetito mažinimą. Ketogeninę dietą sudaro maisto produktai, kurie užpildo skrandį ir gali sumažinti alkį skatinančių hormonų kiekį. Dėl šių priežasčių keto mitybos laikymasis riboja apetitą ir skatina svorio mažėjimą.
Gali pagerinti širdies sveikatą
Kai žmogus laikosi ketogeninės dietos, svarbu, kad jis rinktųsi sveikatai naudingus maisto produktus. Kai kurie tyrimai rodo, kad sveikų riebalų, pavyzdžiui, avokadų, vartojimas vietoj mažiau sveikų riebalų, pavyzdžiui, kiaulienos, gali padėti pagerinti širdies būklę, nes sumažina cholesterolio kiekį.
Didelis cholesterolio kiekis gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Todėl, mažindama cholesterolį, keto dieta gali sumažinti širdies ligų riziką. Tačiau vėlgi, teigiamas keto dietos poveikis širdies sveikatai priklauso nuo mitybos kokybės. Todėl laikantis keto dietos svarbu valgyti sveiką maistą ir tinkamai subalansuoti mitybą.
Gali sumažinti tam tikrų rūšių vėžio riziką
Mokslininkai ištyrė ketogeninės dietos poveikį padedant išvengti tam tikrų rūšių vėžio ar net jį gydyti. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad ketogeninė dieta gali būti saugi ir tinkama papildoma gydymo priemonė, kurią galima taikyti kartu su chemoterapija ir spinduline terapija tam tikromis vėžio formomis sergantiems žmonėms. Taip yra todėl, kad ketogeninė dieta vėžinėms ląstelėms sukeltų didesnį oksidacinį stresą nei sveikoms ląstelėms, todėl vėžinės ląstelės žūtų. Be to, tyrimais nustatyta, kad keto mityba, mažindama cukraus kiekį kraujyje, gali sumažinti ir insulino komplikacijų riziką. Insulinas yra hormonas, kontroliuojantis cukraus kiekį kraujyje, kuris gali būti susijęs su kai kuriais vėžiniais susirgimais.
Gali apsaugoti smegenų funkciją
Kai kurie tyrimai rodo, kad ketonai, kurie susidaro keto dietos metu, teikia neuroprotekcinę naudą, o tai reiškia, kad jie gali sustiprinti ir apsaugoti smegenis ir nervų ląsteles. Dėl šios priežasties keto dieta gali padėti žmogui išvengti tokių ligų, kaip Alzheimerio liga, arba jas valdyti. Tačiau būtina atlikti daugiau keto dietos poveikio smegenims tyrimų.
Sumažina spuogus
Aknę sukelia kelios skirtingos priežastys, o kai kurių žmonių atveju tai gali būti susiję su mityba ir cukraus kiekiu kraujyje. Valgant daug perdirbtų ir rafinuotų angliavandenių, gali pakisti žarnyno bakterijų pusiausvyra, o cukraus kiekis kraujyje smarkiai padidėti ir sumažėti, todėl tai gali neigiamai paveikti odos būklę. Atlikti tyrimai parodė, kad sumažinus angliavandenių suvartojimą, ketogeninė mityba kai kuriems žmonėms gali sumažinti ir aknės simptomus.
Pabaigai
Žmonės, norintys pradėti keto mitybą, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir išsiaiškinti, ar neserga diabetu, hipoglikemija, širdies ligomis ar kitais sveikatos sutrikimais, kad įsitikintų, jog keto dieta yra saugus mitybos modelis.
Atminkite, kad tyrimų apie ilgalaikę ketogeninės dietos naudą trūksta. Neaišku, ar šios dietos laikymasis ilgesnį laiką yra naudingesnis už mažiau ribojančius sveikos mitybos modelius. Keto mityboje ribojami angliavandeniai, tačiau kai kurie angliavandeniai teikia naudą mūsų sveikatai. Taigi, kad mityba netaptų nepilnaverte, žmonės turėtų maitintis taip, kad šalia maistingų baltymų šaltinių ir sveikatai naudingų riebalų būtų vartojami įvairūs maistinių medžiagų turintys skaiduliniai angliavandeniai, pavyzdžiui, vaisiai ir daržovės.