Meniskas – tai skaidulinės kremzlės plokštelė, esanti kelio sąnaryje tarp blauzdikaulio ir šlaunikaulio. Meniskas atlieka kelio sąnariui tenkančių apkrovų amortizavimo ir sąnario stabilizavimo funkciją. Vidinėje kelio pusėje yra vidinis meniskas, o išorinėje kelio pusėje – šoninis meniskas. Dažniausiai meniskai plyšta sportininkams, kai remdamiesi pėda į grindis jie staiga pasuka per kelį sulenktos kojos viršutinę dalį.
Kas sukelia menisko plyšimą?
Paprastai meniskas yra pažeidžiamas nuo staigaus judesio pasukant per kelį sulenkta koją, kai pėda remiasi į grindis. Jis taip pat gali plyšti keliant didelius svorius. Meniskas gali lengviau plyšti vyresnio amžiaus žmonėms. Sunkiais atvejais meniskas plyšta patyrus rimtą traumą, pažeidus priekinius kryžminius ir vidinius raiščius.
Kokie yra menisko plyšimo simptomai?
Esant nedideliems menisko plyšimams, jaučiamas nedidelis skausmas, atsiranda patinimas, kuris praeina per kelias savaites. Jei plyšimas yra vidutinio sunkumo, jaučiamas stipresnis skausmas, gali atsirasti patinimas, kuris po kelių dienų padidėja. Dėl to atsiranda kelio sąstingis ir sumažėja judrumas. Sukantis arba pritupiant gali būti jaučiamas labai aštrus skausmas. Po kelių savaičių šie požymiai palengvėja, bet gali atsinaujinti, jei kelis patiria didesnį krūvį. Esant sunkiems plyšimams, minėti simptomai yra sunkesni. Kai kuriais atvejais prireikia chirurginio gydymo, nes meniskas gali pajudėti, todėl kelio sąnarys užsiblokuoja arba atsipalaiduoja.
Kaip gydomas kelio menisko plyšimas?
- Masažas: taikant įvairias masažo technikas, pakankamai spaudžiant paviršinius audinius pasiekiamos giliai esančios struktūros. Masažas naudojamas kraujotakai pagerinti, patinimui sumažinti, raumenų spazmams atpalaiduoti ir padėti audiniams normaliai atsistatyti.
- Giluminis masažas: agresyvi masažo technika, taikoma tais atvejais, kai reikia pasiekti giliau esančius audinius, suardyti randinį audinį, atkurti normalų judėjimą ir paruošti struktūrą mobilizacijai ar manipuliacijai. Ši technika iš pradžių yra skausminga, o vėliau sukelia nutirpimo efektą.
- Mobilizacija: manualinė technika, kurią naudodamas masažo specialistas švelniai judina sąnarį ir minkštuosius audinius, siekdamas atkurti normalią judesių amplitudę, sutepti sąnarių paviršius ir sumažinti skausmą.
- Interferencinių srovių terapija: audiniai veikiami nestipria elektros srove, kurios dažnis būti skirtingas – jis priklauso nuo siekiamo gydymo poveikio. Pvz., skausmo malšinimas, raumenų ar nervų stimuliacija, kraujotakos skatinimas ir uždegimo mažinimas.
- Gydymas ultragarsu: garso bangos sklinda per audinius, skatindamos organizmo chemines reakcijas ir skatindamos gijimo procesą, panašiai kaip laboratorijoje kratant mėgintuvėlį pagreitėja cheminė reakcija. Ultragarso pagalba atpalaiduojami audinių spazmai, pagreitinamas gijimo procesas ir numalšinamas skausmas.
Kokie kiti gydymo būdai gali būti taikomi menisko plyšimui gydyti?
- Akupunktūra: rytietiškas metodas, kai į odą įbedamos mažytės adatėlės, siekiant padidinti arba sumažinti energijos srautą ir tokiu būdu numalšinti skausmą ir paskatinti gijimo procesą.
- Juostos ir (arba) raiščiai: gali būti naudojami tais atvejais, kai manoma, kad reikia apriboti neįprastą judesį ir užkirsti kelią tolesniam sąnario pažeidimui.
- Injekcinė terapija: specializuota procedūra, kuriai reikalingas jūsų gydytojo sutikimas. Tiesiai į pažeistą struktūrą suleidžiamas nekenksmingas steroidas ir vietinis anestetikas. Tai ypač veiksminga procedūra, kai reikia sumažinti uždegimą ir paskatinant gijimą.
Kaip galite sau padėti patys?
- Aktyvus poilsis: išlikite aktyvūs, bet venkite veiklos, kuri blogina jūsų būklę, t.y. bet kokios veiklos, dėl kurios sukant kelio sąnarį atsiranda įtampos jausmas.
- Dėkite ledo paketą: ne ilgiau kaip 20 minučių. Tokiu atveju gerai tinka į drėgną audinį suvyniotas šaldytų žirnių maišelis, nes jis prisitaiko prie audinių formos. Nedėkite ledo kompreso tiesiai ant odos, nes galite ją rimtai pažeisti.
- Treniruočių programa: svarbiausia reabilitacijos proceso dalis. Kreipkitės į šios srities specialistus, kurie patars, nuo kokių pratimų pradėti, kada įtraukti papildomus pratimus ir kaip ilgainiui juos koreguoti.
- Podiatrija: pėdos mechanikos ir struktūros analizė vaikštant ar bėgant ir atitinkama korekcija.
- Vaistai: kreipkitės į šeimos gydytoją arba vaistininką dėl vaistų, kurie geriausiai tinka jūsų būklei.