Visi mes nekantraudami laukiame švenčių. Jos mums suteikia galimybę pabendrauti, atsipalaiduoti, smagiai praleisti laiką ir, žinoma, pasimėgauti įvairiais skanumynais, nuo kurių per šventes lūžta stalai ir kuriems taip sunku atsispirti. Tačiau kad ir kokia tai būtų šventė – Kūčios, Velykos, draugo gimtadienis ar vestuvės – ragaudami skanius patiekalus nepamirškite laikytis saiko. Pateikiame kelis naudingus patarimus, kaip nepersivalgyti švenčių metu.
Neikite į šventę tuščiu skrandžiu
Tai turbūt vienas svarbiausių patarimų per šventes. Eidami į vakarėlį ar renginį alkani, ruošiate save nesėkmei. Jūsų akys bus didesnės už skrandį ir norėsite valgyti viską iš eilės. Be to, kai esate alkani, ypač norisi maisto produktų iš rafinuoto cukraus ir angliavandenių, kurie yra didžiausias sveikos mitybos priešas.
Prieš šventę suvalgę kokybišką maistą, kurio sudėtyje yra sveikų riebalai ir baltymų, ilgesnį laiką jausitės sotesni ir sumažės rizika neatsispirti lėkštei gardžių ir kaloringų pyragėlių.
„Galiu, bet nenoriu“
Ši nuostata iš tikrųjų gali būti naudinga, jeigu jums iš tiesų sunku išvengti kulinarinių pagundų. Daugelis dažnai save riboja sakydami, kad jiems kažko negalima. Pakeitus mąstymą iš „man negalima“ į „galiu, bet nenoriu“, iš tikrųjų iš esmės pasikeis požiūris į tai, ko negalima ir ką galite sau leisti.
Jau kurį laiką aktyviai atliekami ryšio tarp smegenų ir maisto tyrimai rodo, kad psichologiniai veiksniai gali daryti įtaką biologiniam maisto poveikiui. Mūsų smegenys yra labai galingas instrumentas.
Gerkite daugiau vandens
Reguliarus ir pakankamas vandens gėrimas slopina alkio jausmą perteikiančius signalus. Be to, viena ar dvi vandens stiklinės, išgertos prieš valgį, veiksmingai padeda išvengti persivalgymo.
Valgykite lėtai
Sotumo jausmas gali užtrukti apie 20 minučių, kol smegenys atpažins signalus. Per greitas valgymas panaikina šiuos signalus, todėl suvalgoma daugiau, nei natūraliai reikia organizmui. Jei valgoma paskubomis, šie sotumo signalai organizme tinkamai nesuveikia. Valgant lėtai sumažėja rizika suvalgyti daugiau, nei iš tikrųjų reikia.
Geriausias būdas tai padaryti – stebėti laikrodį ir sutelkti dėmesį į kruopštų maisto kramtymą. Ilgiau kramtantys žmonės valgo ilgiau ir teigia, kad jaučiasi sotesni. Be to, lėčiau valgant suvartojama apie 10 % mažiau kalorijų, skrandis geriau virškina ir neatsiranda sunkumo jausmas.
Nepamirškite baltymų
Jei neįmanoma išvengti visų siūlomų kepinių ir desertų, bent jau pasistenkite prieš tai suvalgyti baltymų. Baltymų valgymas prieš valgant daug cukraus turintį maistą padės sumažinti cukraus kiekio kraujyje padidėjimą. Baltymai taip pat padeda jaustis sotiems. Maisto produktai, kurių sudėtyje yra baltymų, vandens, skaidulinių medžiagų ir sveikų riebalų, didina sotumo jausmą.
Be to, baltymai taip pat didina medžiagų apykaitą, nes jų virškinimui ir įsisavinimui reikalingos kalorijos (šis procesas vadinamas termogeneze).
Baltymų šaltinių riešutų pavidalu per šventes paprastai būna gausu, todėl jie padės jums per daug neprisivalgyti rafinuoto cukraus ir didelio glikeminio indekso produktų. Pradėdami vakarą nuo tokių baltymų šaltinių, padėsite sau nepersivalgyti.
Vis dėlto, nebūkite sau per daug griežti
Vis dėlto, nebūkite sau per daug griežti. Kiekvieno iš mūsų gyvenime yra tokių įvykių ir maisto produktų, kuriuos reikėtų pripažinti kaip šventes ir malonumą. Nekaltinkite savęs dėl to, kad suvalgėte per daug ledų ar pyragaičių. Jei nuolat rūpinatės savo fizine forma ir sveikai maitinatės, tai neturėtų padaryti didelės žalos. Tiesiog sėsdamiesi prie įvairiais patiekalais nukrauto švenčių stalo nepamirškite, kad tai nėra paskutinis maistas jūsų gyvenime, kuriuo galėsite pasimėgauti!