Išmaniosios technologijos reikšmingai pakeitė mūsų kasdienį gyvenimą – ir daugeliu atžvilgių į gerąją pusę. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad šiandien gyvename sėsliau nei mūsų tėvai ir seneliai. Vis daugiau laiko praleidžiame prie ekranų, o daugelio žmonių darbas yra tiesiogiai susijęs su ilgu sėdėjimu prie kompiuterio ar darbo stalo. Toks sėdėjimas neišvengiamai veikia mūsų laikyseną ir yra vienas iš neigiamų poveikių, kuriuos mums daro išmaniosios technologijos.
Akivaizdu, kad kompiuteriai, planšetės ir išmanieji telefonai vargina ne tik mūsų akis. Kaklo ir pečių skausmai taip pat yra dažna problema, susijusi su laiko praleidimu neteisingoje padėtyje. Trumpiau tariant, mūsų raumenų ir kaulų struktūros gerai veikia tuomet, kai yra tam tikroje padėtyje. Kuo labiau nutolstame nuo tokios optimalios padėties, tuo mažiau jos gali atlikti savo darbą ir ilgainiui didina įvairių netaisyklingos laikysenos sukeliamų sveikatos problemų riziką.
Ilgai žiūrint į ekraną palenkus galvą, kaklui ir pečiams gali tekti labai didelis krūvis, net jei taip yra tik dėl netaisyklingos laikysenos. Kai ilgą laiką galvą laikome nuleistą žemyn, atsiranda raumenų įtampa, gali atsirasti stuburo problemų, nervų pažeidimų, galvos, rankų ir pirštų skausmai. Taigi, tokia netaisyklinga laikysena, dažnai nulemta išmaniųjų technologijų, gali pakenkti kaklo raumenims ir kaulams.
Be to, netaisyklinga laikysena sukelia ir nugaros skausmus. Daugelis žmonių, kurie dirba prie darbo stalo, naudodamiesi kompiuteriu, planšete ar išmaniuoju telefonu, sėdi netaisyklingoje padėtyje. Visa tai papildomai apkrauna raumenis, stuburą ir sąnarius, todėl gali paaštrėti įvairios problemos, nes nugaros raumenys ilgesnį laiką būna tokiose padėtyse, kurioms jie nėra pritaikyti.
Žinoma, dėl išmaniųjų technologijų sukeltos netaisyklingos laikysenos gali nukentėti ir mūsų rankos bei riešai, atsiranda skausmai šiose kūno vietose. Tuo tarpu daugelį rankų ir riešų skausmo atvejų galima paaiškinti pasikartojančiais judesiais – labai panašiai kaip ir vadinamosios „tenisininko alkūnės“ atveju. Be to, rankų ir riešų skausmus gali sukelti ir netinkama ergonomika, nes rankos ir riešai ilgą laiką būna nepatogiose padėtyse. Dėl to įsitempia raiščiai ir raumenys, atsiranda plaštakos ir riešo skausmai.
Kaip galime išvengti netaisyklingos laikysenos keliamų problemų?
Suprantama, geriausias būdas išvengti netaisyklingos laikysenos, kurią lemia išmaniųjų technologijų naudojimas, atsisakyti tokių technologijų. Tačiau mes negalime to padaryti. Visgi, yra tam tikrų būdų, kaip išvengti kai kurių skausmų ir kitų sveikatos problemų.
Kaklo skausmų rizikos mažinimas
Visų pirma vertėtų pasirūpinti, kad išmanieji prietaisai ir ekranai, kuriais kasdien naudojatės, būtų jūsų akių lygyje. Nešiojamus ir planšetinius kompiuterius padėkite ant stalo – geriausia, jei stalas būtų ergonomiškas ir reguliuojamo aukščio (jei ne, galima pasidėti storesnę knygą).
Jei naudojatės nešiojamuoju kompiuteriu, galite įsigyti ir naudoti išorinę klaviatūrą. Be to, rekomenduojama reguliariai daryti pertraukėles arba nustatyti konkrečius intervalus, kada turėtumėte atitraukti akis nuo ekrano ir ištiesti kaklą.
Nugaros skausmų mažinimas
Sumažinti nugaros skausmų riziką galima sąmoningai stebint ir kontroliuojant savo laikyseną. Be to, naudinga įsigyti juosmens atramą biuro kėdei. Kompiuterį reikėtų statyti taip, kad nereikėtų prie jo būti pasilenkus į priekį. Jei daug laiko praleidžiate sėdėdami prieš kompiuterį, bent kartą per valandą pakilkite nuo darbo kėdės ir išsitieskite – taip apsaugosite savo kūną nuo didelio nuovargio.
Rankų ir riešų problemų rizikos mažinimas
Norint apsaugoti savo rankas ir riešus verta naudoti ergonomišką pelės kilimėlį, kuris palaiko ranką ir riešą, naudojantis kompiuterine pele. Taip pat reikėtų periodiškai ištiesti pirštus, plaštakas ir riešus, kad jie galėtų atsipalaiduoti. Nepamirškite ir savo pečių, kuriuos turėtumėte atpalaiduoti, nes daugelis žmonių, naudodamiesi kompiuterio klaviatūra, nevalingai įtempia pečius.
Pabaigai
Nepaisant įvairių minėtų laikysenos problemų ir skausmų, kuriuos sukelia naudojimasis išmaniosiomis technologijomis, pastarosios jau tapo neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi. Jei negalime atsisakyti to, kas mums kasdien teikia tokį didelį patogumą, turime labiau rūpintis savimi, taisyklinga laikysena, nepamiršdami reguliariai ilsėtis ir mankštintis.