Išvarža yra vidaus organo arba jo dalies išsiveržimas į tarpraumeninį tarpą arba poodį. Išvaržos dažnai atsiranda pilvo, šlaunies, kirkšnies ar stuburo srityse. Tačiau taip pat gali susidaryti ir randų pooperacinės išvaržos, stemplės angos, diafragmos ar bambos išvaržos.
Paprastai išvaržos nėra labai pavojingos žmogaus sveikatai, tačiau jos sukelia nemalonius pojūčius, diskomfortą. Laimei, tokį diskomfortą galima sumažinti masažo pagalba. Tuo tarpu, jei išvarža lieka negydoma, gali prireikti chirurginės operacijos tam, kad būtų apsisaugota nuo galimų rimtesnių problemų.
Masažas ir išvaržų gydymas
Išvaržų gydymas masažu yra paremtas laiko patikrintomis praktikomis, kurios buvo naudojamos tūkstančius metų, siekiant sumažinti skausmą ir patinimą. Kai kuriais atvejais masažo terapijos pagalba išvarža gali netgi sumažėti ar būti švelniai įstumta atgal į vietą.
Masažo terapijos metu masažuotojas susitelkia į specifines kūno vietas ir esamas problemas, siekdamas paties geriausio galutinio rezultato. Masažo specialistas taip pat gali rekomenduoti tinkamą mitybos planą, kuris galėtų padėti raumenims ir aplinkiniams audiniams būti gerai aprūpintiems visomis būtinomis medžiagomis, išsaugant jų gerą būklę. Tai leidžia palengvinti išvaržų sukeliamus simptomus ir sumažinti naujų išvaržų atsiradimo riziką.
Išvaržos simptomai
Nors išvaržos gali atsirasti kone bet kurioje kūno vietoje, visos jos paprastai turi vieną bendrumą – tai nemalonūs pojūčiai. Dažniausiai žmonės išvaržos vietoje jaučia skausmą, perštėjimą, maudimą. Tokioje vietoje galima matyti arba apčiuopti gumbą. Jei išvaržos vietoje yra matomas gumbas, jis gali sumažėti, kai žmogus atsigula, ir padidėti žmogui atsistojus, juokiantis, čiaudint ar kosint. Tačiau pirmiau išvardyti išvaržos simptomai nėra vieninteliai galimi išvaržų sukeliami simptomai; papildomai dar galima paminėti ir šiuos:
- Nežymus drebėjimo pojūtis;
- Deginimas išvaržos vietoje;
- Skausmas ir diskomfortas;
- Laikui bėgant didėjantis gumbas;
- Skausmas keliant sunkesnius daiktus, kosint arba lenkiantis;
- Pilnumo pojūtis arba žarnyno obstrukcija;
- Silpnumas, spaudimas ar sunkumas skrandyje.
Tuo tarpu skrandžio išvaržos, kurios paveikia viršutinę pilvo dalį, paprastai nėra lydimos minėtų neigiamų pojūčių, tokių kaip patinimas, gumbai ir kt. Vietoje to, simptomai pasireiškia organizmo viduje ir tarp jų gali būti:
- Sunkumas ryjant;
- Virškinimo problemos;
- Rėmuo;
- Refliuksas;
- Reguliarus vėmimas;
- Krūtinės skausmas.
Jei manote, kad jūs turite išvaržą ir norite kreiptis dėl masažo terapijos, visų pirma turėtumėte į masažo specialistą kreiptis dėl pirminės konsultacijos. Jos metu masažuotojas įvertins jūsų simptomus ir prireikus sudarys specializuotą gydymo masažu planą, skirtą jūsų konkrečiam atvejui ir atitinkamiems simptomams.
Išvaržos priežastys
Išvaržos gali būti skirstomos į įgytas ir įgimtas. Paprastai išvaržų atsiradimas būna nulemtas įvairių anatominių ypatumų ir jungiamojo audinio defektų. Jei žmogus turi įgytų išvaržų, jų priežastys gali būti labai įvairios – anksčiau patirtos fizinės traumos, nutukimas, pilvaplėvės ertmėje susikaupęs skystis, motorinių pilvo sienelės nervų pažeidimas ir kt.
Kai kuriems žmonėms tam tikrose kūno vietose esančių raumenų silpnumas būna įgimtas, todėl jie susiduria su didesne išvaržų išsivystymo rizika. Ši problema dažnai būdinga moterims, kurioms išvarža atsiranda po nėštumo. Natūralus senėjimo procesas taip pat gali nulemti raumenų ir jungiamojo audinio susilpnėjimą, kuris padidina išvaržų riziką. Žinoma, išvaržos gali būti ir tam tikros sportinės veiklos pasekmė. Paprastai sportinės išvaržos yra lydimos didelio skausmo ir diskomforto. Nereikia pamiršti ir prastos mitybos bei rūkymo, kuris sukelia raumenų susilpnėjimą, galintį nulemti išvaržų atsiradimą.