Ne vienas masažuotojas savo darbą apibūdina kaip holistinį masažą. Tačiau šis terminas dažnai vartojamas neaiškiai ir neapibrėžtai, todėl daugeliui gali kilti klausimų apie masažo terapiją. Paprastai holistinis masažas apibrėžiamas kaip švelnus ir malonus masažas, kuris apima visą žmogaus kūną. Kituose šaltiniuose kalbama apie holistinį masažą, kuris veikia visus lygmenis – tai yra fizinį, protinį, emocinį ir dvasinį.
Visi šie apibūdinimai teisingi, tačiau ką jie reiškia iš tikrųjų? Žmogui, kuriam dar neteko naudotis holistinio masažo terapija, tokius apibūdinimus gali būti sunku suprasti. Bendro pobūdžio holistinio masažo apibūdinimas nenusako, kaip bus atliekamas masažas, kokios technikos bus naudojamos ir kam jis gali būti skirtas.
Holistinio masažo sąvoka apima daug įvairių kompleksinių priemonių, todėl norint aiškiau suprasti, kas tai yra, reikia suprasti, kaip šis masažas yra atliekamas ir kokie yra jo privalumai.
Holistinio masažo technikos
Daugeliu atžvilgių holistinis masažas – tai atpalaiduojančios atmosferos sukūrimas, energijos suteikimas ir tam tikros nuotaikos sukūrimas. Būdas, kuriuo atliekamas masažas, yra toks pat svarbus kaip ir pačios masažo technikos. Masažo technikos taip pat yra labai svarbios ir gali būti pasitelkiamos iš įvairių masažo rūšių, pvz., holistinis masažas gali apimti:
- klasikinės švediško masažo technikos, paremtos glostymo, minkymo ir trynimo judesiais;
- įvairios smūginės technikos;
- švelnūs rankų prisilietimai, remiantis gydymo tradicijomis ir žmogaus energetinio lauko pažinimu. Tai gali apimti ir darbą už fizinio kūno ribų, žmogaus auroje;
- giluminio spaudimo technikos, pavyzdžiui, neuromuskulinė technika (NMT);
- pasyvus sąnarių mobilizavimas ir tempimas, pavyzdžiui, raumenų energijos technika (MET);
- atitinkamos technikos iš giminingų darbo su kūnu tradicijų, pavyzdžiui, kraniosakralinė terapija ir šiatsu.
Privalumai
Holistinio masažo nauda gali būti daugeriopa, priklausomai nuo konkretaus kliento poreikių. Tai gali būti:
- Fizinis pagerėjimas, pavyzdžiui, įtemptų raumenų atpalaidavimas, teigiamas poveikis kraujotakos ir nervų sistemai, sąnarių judrumo pagerėjimas. Tokiu būdu gali būti panaikinta daug trumpalaikių ir ilgalaikių negalavimų, pvz., nugaros skausmai, artritas ir nemiga.
- Streso, kuris yra viena iš pagrindinių ligų priežasčių šiuolaikinėje visuomenėje, sumažėjimas. Holistinis masažas ne tik padeda šalinti streso poveikį, bet ir palengvina simpatinės ir autonominės nervų sistemų perjungimą, todėl kūnas ir protas turi pakankamai laiko, kad atsigautų.
- Emocine prasme masažas gali padėti nuraminti įsitempusį protą, atsipalaiduoti sumažinti juntamą stresą ir sustiprinti pasitikėjimą savimi.
- Holistinio masažo šalininkai taip pat tiki, kad dar gilesniu lygmeniu masažas gali išlaisvinti kūno audiniuose sukauptą asmeninę istoriją. Tai gali lemti galingus mūsų energijos pokyčius ir tapti gyvybiškai svarbia cheminių kiekvieno žmogaus augimo procesų sudedamąja dalimi.
Žinoma, atliekant holistinį masažą visuomet yra labai svarbu atsižvelgti į kiekvieno žmogaus individualius poreikius ir sudaryti atitinkamą jam pritaikytą gydymo planą. Kai kurie klientai tiesiog nori atpalaiduoti įtemptus pečius, o kiti masažu gali pasinaudoti siekdami gilesnio asmeninio tobulėjimo.
Pabaigai
Holistinis požiūris į masažo terapiją gali apimti visą žmogaus fizinę, protinę ir emocinę būseną. Jis suteikia reintegracijos galimybę, yra orientuotas į asmenį ir vadovaujasi jautrumo, sąmoningumo ir prisilietimo kokybės principais. Šie principai leidžia holistinio masažo terapeutui dirbti su klientais, tinkamai taikant holistinio masažo technikas ir pasitelkiant turimus įgūdžius. Tačiau šiuo atveju, kaip ir visais kitais atvejais, kai naudojamasi masažo paslaugomis, labai svarbu pasirinkti tinkamą ir patyrusį holistinio masažo specialistą, kuris gerai išmano savo darbą.