Fizinės terapijos procedūra, vadinama elektrostimuliacija, yra taikoma tais atvejais, kai reikia atsistatyti po patirtos traumos arba insulto, sumažinti fibromialgijos ar kitų ligų sukeliamus skausmus, o taip pat įvairiais kitais atvejais.
Taikant elektrostimuliaciją, švelnūs elektros impulsai siunčiami per odą tam, kad padėtų stimuliuoti pažeistus raumenis arba veiktų nervus, mažindami skausmą. Elektrostimuliacija tinka ne visiems, tačiau daugeliui žmonių ši neskausminga procedūra padeda greičiau atsistatyti ir sumažinti skausmingus bei diskomfortą keliančius simptomus.
Kas yra elektrostimuliacija?
Elektrostimuliacija naudoja elektros impulsus atkartojant signalus, kurie atkeliauja iš neuronų –mūsų nervų sistemoje esančių ląstelių. Švelnūs elektros impulsai yra nutaikyti į raumenis arba nervus. Kai elektrostimuliacijos terapija naudojama raumenims atstatyti, elektros signalai siunčiami į pažeistus raumenis ir skatina jų susitraukimą. Sukeliant pasikartojančius raumenų susitraukimus, pagerėja raumenų aprūpinimas krauju, todėl paspartėja jų gijimo procesas.
Taip pat padidėja ir tokių elektros impulsų veikiamų raumenų jėga. Be to, elektrostimuliacija gali padėti „išmokyti“ raumenis atsakyti į kūno natūralius signalus, liepiančius jiems susitraukti. Tai ypač naudinga pacientams, atsigaunantiems po patirto insulto, kai reikia susigrąžinti motorines funkcijas. Tuo tarpu kito tipo elektrostimuliacija yra skirta malšinti skausmui, siunčiant signalus skirtingomis bangomis ir tokiu būdu pasiekiant ne raumenis, o nervus. Elektrostimuliacija gali užblokuoti skausmo receptorius taip, kad iš nervų nebūtų siunčiamas signalas į smegenis.
Kas gydoma elektrostimuliacijos pagalba?
Elektrostimuliacija gali būti tinkama gydant tokius sveikatos sutrikimus ir ligas kaip:
- Nugaros skausmas;
- Onkologinių ligų sukeliamas skausmas;
- Sąnarių skausmas;
- Fibromialgija;
- Artritas;
- Disfagija (rijimo sutrikimas);
- Raumenų pažeidimas dėl traumų ar ligų;
- Raumenų silpnumas;
- Raumenų stiprinimas (ypač sportininkams, pvz., ilgų distancijų bėgikams);
- Nervų uždegimas;
- Šlapimo nelaikymas;
- Nugaros smegenų pažeidimas;
- Atsistatymas po operacijos;
- Insultas;
Mokslininkai taip pat ieško būdų, kaip elektrostimuliacija galėtų pagelbėti pacientams, kurie serga pažengusia išsėtine skleroze, kad jie vėl galėtų vaikščioti.
Elektrostimuliacijos rizikos
Dažniausia galima elektrostimuliacijos terapijos keliama rizika yra odos sudirginimas toje vietoje, kurioje yra naudojami elektrodai. Tačiau taip pat egzistuoja ir didelė rizika širdies būklei, todėl elektrostimuliacija gali pakenkti ir yra nerekomenduojama žmonėms, kurie turi širdies stimuliatorių ar kitą širdies veiklai gerinti skirtą prietaisą. Be to elektrostimuliacija nėra rekomenduojama nėščioms moterims.
Kokios yra elektrostimuliacijos alternatyvos?
Nors elektrostimuliacijos gali būti veiksminga fizioterapijos ir reabilitacijos priemone, ji yra tik viena iš daugelio priemonių, kurią naudoja fizioterapeutai, sporto medicinos gydytojai ir ortopedai. Taigi, elektrostimuliacijai alternatyvomis gali būti:
- Raumenų stiprinimo pratimai naudojant svarmenis, pasipriešinimo juostas, treniruoklius ir savo paties kūno svorį;
- Masažo terapija;
- Judesių amplitudės didinimo pratimai;
- Tempimo ir lankstumo gerinimui skirti pratimai;
- Gydymas šalčiu ir karščiu.
Pabaigai
Ilgainiui elektrostimuliacija tapo standartine fizinės terapijos dalimi sprendžiant daugelį įvairių sveikatos sutrikimų. Tais atvejais, kai elektrostimuliacijas pasitelkiame kaip viena iš atsistatymo po patirtos traumos ar chirurginės operacijos priemonių, ją turėtų paskirti gydytojas ir prižiūrėti šios srities specialistas. Tačiau žmonės, turintys širdies problemų, taip pat nėščios moterys visada turi apie tai informuoti gydytoją. Informuodami apie savo sveikatos istoriją ir vartojamus vaistus bei kitus medikamentus galėsite jautis ramiau ir saugiau. Taigi, jei domina elektrostimuliacijos terapija, kaip raumenų būklės gerinimo ar skausmo mažinimo priemonė, pirmiausia reikia pasitarti su savo gydytoju.