Kai kuriems cukriniu diabetu sergantiems žmonėms tirpsta pėdos arba sutrinka kraujotaka. Dėl to gali būti sunku pastebėti pūsles, žaizdas ir įpjovimus. Nepastebėtos ir negydomos žaizdos gali greitai užsikrėsti, sukelti komplikacijų, o sunkiais atvejais gali prireikti net galūnių amputacijos. Tačiau yra daugybė būdų, kaip apsaugoti cukriniu diabetu sergančio žmogaus pėdas nuo žaizdų ir infekcijų.
Kas yra diabetinė pėda?
Cukriniu diabetu sergantys žmonės dažnai turi pėdų problemų. Diabetinėse pėdose lengviau atsiranda žaizdų, deformacijų ir infekcijų. Jei greitai negydoma, diabetinės pėdos opa ar pūslė gali užsikrėsti. Kartais chirurgas turi amputuoti kojos pirštą, pėdą ar kojos dalį, kad infekcija neplistų.
Kam gali kilti diabetinės pėdos problemų?
Pėdų problemų dažnai kyla diabetu sergantiems žmonėms, ypač tiems, kurie turi nervų pažeidimų arba prastą pėdų kraujotaką, taip pat tiems, kuriems ilgą laiką sunku kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, įskaitant dažnus hiperglikemijos epizodus, žmonėms, turintiems svorio problemų, ilgą laiką sirgusiems diabetu, turintiems aukštą kraujospūdį arba didelį cholesterolio kiekį kraujyje.
Kas sukelia diabetinę pėdą?
Ilgalaikis padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali sukelti nervų pažeidimą, vadinamą diabetine neuropatija (diabetinė pėda). Diabetinė neuropatija gali pasireikšti visame kūne, tačiau dažniausiai – kojose ir pėdose. Dėl šios būklės galite prarasti pėdų jutimą. Jei pėdos nutirpusios, galite nepastebėti pūslių, įpjovimų ar žaizdų. Galite net nepajusti, pavyzdžiui, kojinėje esančio akmenuko, kuris pažeidžia pėdą. Nepastebėtos ir negydomos žaizdos gali užsikrėsti.
Diabetas taip pat gali sutrikdyti kojų ir pėdų kraujotaką. Diabetu sergantys žmonės dažniau serga periferinių arterijų liga, dėl kurios arterijos susiaurėja arba užsikemša. Dėl suprastėjusios kraujotakos gali būti sunku išgydyti diabetinės pėdos opą ar infekciją.
Kokie yra diabetinės neuropatijos simptomai?
Diabetinės neuropatijos požymiai gali būti patamsėjusi pažeistos vietos oda, sumažėjęs gebėjimas jausti karštį ar šaltį, plaukų slinkimas pažeistoje srityje, skausmas, tirpimas, dilgčiojimas. Jei dėl diabetinės neuropatijos atsiranda diabetinės pėdos opų, reikia atkreipti dėmesį ir į tokius simptomus, kaip odos ar kojų nagų pokyčiai (įskaitant įpjovimus, pūsles, nuospaudas ar žaizdas), skysčio ar pūlių išsiskyrimas, skausmas, nemalonus kvapas, paraudimas, patinimas ar odos spalvos pakitimai.
Kaip gydoma diabetinės pėdos opa?
Diabetinės pėdos skausmą gali gydyti gydytojas, kuris specializuojasi pėdų srityje, vadinamas podiatru. Gydymo metu gali būti valoma žaizda, iš opos pašalinami skysčiai arba pūliai, pašalinami negyvi ar infekuoti audiniai, uždedami specialūs tvarsčiai ir tepalai, sugeriantys papildomą skystį, apsaugantys žaizdą ir padedantys jai gyti. Taip pat gali būti nurodoma naudoti neįgaliojo vežimėlį arba ramentus, kad nuo pažeistos pėdos būtų nuimtas svoris, skiriami geriamieji arba intraveniniai antibiotikai infekcijai kontroliuoti ir pašalinti. Priklausomai nuo infekcijos sunkumo, gydytojas gali rekomenduoti ir hospitalizaciją. Kartais būtina amputuoti pėdą, kad infekcija neplistų į kitas kūno dalis.
Kaip sumažinti diabetinės pėdos skausmo riziką?
Kad išvengtumėte hiperglikemijos ir diabetinės neuropatijos, turite atidžiai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Diabetinės pėdos problemų riziką taip pat galite sumažinti imdamiesi tam tikrų papildomų priemonių:
- Kasdien tikrinkite pėdas, ar nėra pokyčių. Nepamirškite apžiūrėti tarpupirščių.
- Nuolat karpykite kojų nagus. Kirpkite juos tiesiai, kad išvengtumėte įaugusių nagų.
- Visą dieną mūvėkite kojines ir batus (arba šlepetes). Kojinės turi būti ne per ankštos, o avalynė – tinkamai priglusti. Kai kurie cukriniu diabetu sergantys žmonės nešioja gydomąją avalynę arba batų įdėklus, kad išvengtų žaizdų ar opų.
- Kiekvieno apsilankymo pas gydytoją metu turėtų būti patikrinamos ir pėdos.
- Palaikykite pėdų kraujotaką. Pavyzdžiui, sėdėdami laikykite pėdas pakeltas ir dažnai judinkite kojų pirštus. Būkite aktyvūs, bet rinkitės pėdoms švelnesnę veiklą, pavyzdžiui, vaikščiojimą ar plaukimą.
- Kasdien plaukite kojas šiltu, bet ne karštu vandeniu. Po to kruopščiai jas nusausinkite, ypač tarpupirščius. Specialiu kremu patepkite pėdų viršų ir apačią, bet ne tarp pirštų.
- Tarp kojų pirštų dėkite kukurūzų krakmolo arba talko miltelių, kad nesikauptų drėgmė.
- Šalinkite nuospaudas.
Tačiau taip pat ne mažiau svarbu vengti tam tikrų dalykų. Pavyzdžiui, niekuomet nepjaustykite nuospaudų ir jų šalinimui nenaudokite cheminių medžiagų, nevaikščiokite basomis, nemirkykite pėdų, nedėvėkite sandarių kojinių ar batų.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją dėl diabetinės pėdos skausmo?
Jei sergate diabetu, nedelsdami praneškite gydytojui apie visus atsiradusius pėdos formos ir odos pokyčius, įskaitant žaizdą, paraudimą ar patamsėjimą, šilumą ar keistą kvapą. Gydytoją reikėtų informuoti ir tuomet, jei prasidėjo slinkti plaukai ant kojų arba kojų pirštų, nebejaučiate kojų pirštų, pėdų ar kojų, kojose ar pėdose atsirado skausmas, dilgčiojimas, deginimas ar mėšlungis, kojų nagai sustorėjo ir pagelto. Jei nedelsite ir laiku kreipsitės į gydytojus, galite daug lengviau išvengti rimtų komplikacijų.