Bursitas yra labai dažna sąnarių problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. Tačiau tikrai ne visi, sergantys bursitu, žino, kas tai yra ir kaip jį galima gydyti. Norime pateikti jums daugiau informacijos apie bursitą, apie tai, kaip jį gydyti, ir masažo naudą gydant šią ligą.
Kas yra bursitas?
Bursitas yra lėtinis arba ūminis bursos (sąnario tepalinio maišelio) uždegimas. Bursa – tai mažas tepalinis maišelis, esantis sąnaryje, tarp kaulo ir sausgyslės arba odos. Jo pagrindinė paskirtis yra užtikrinti sklandų sąnario judėjimą ir mažinant trintį judėjimo metu.
Kai kyla bursos uždegimas, jaučiamas sąnario sustingimas, sąnarys gali patinti, atsiranda sąnario skausmas arba maudimas. Dažniausiai bursitas pažeidžia pečių, alkūnių, kelių ir kitus kojų sąnarius.
Kas sukelia bursitą?
Bursitas gali sukelti įvairios priežastys. Tačiau dažniausia jo atsiradimo priežastis yra pasikartojantys judesiai ir sąnariams tenkantis per didelis krūvis. Tarp kitų bursito atsiradimo priežasčių gali būti ir sąnarių traumos, pvz., nukritus ir užsigavus sąnarį, o taip pat autoimuninės ligos, įvairios infekcijos ir vaistų vartojimas.
Kas gali sirgti bursitu?
Su didesne bursito atsiradimo rizika susiduria kiekvienas žmogus, kuris yra patyręs sąnario traumą. Be to, ši sąnarių problema dažniau pasitaiko tarp tų profesijų atstovų, kurių veiklai būdingi pasikartojantys judesiai arba jos metu sąnariams tenka didelis krūvis. Be to, bursitas yra neatsiejamai susijęs ir su profesionalaus sporto pasauliu. Nuo bursito dažnai kenčia tokių sporto šakų, kaip futbolas, regbis, riedulys ir kt., atstovai. Tie, kurie serga kitomis uždegiminėmis ligomis, pavyzdžiui, artritu, diabetu ir sistemine raudonąja vilklige, taip pat susiduria su didele bursito rizika.
Bursito gydymas
Kaip ir kai kurių kitų sąnarių problemų atveju, prieš svarstant chirurginės operacijos galimybę, daugelis fizioterapeutų ir kitų sveikatos priežiūros specialistų visų pirma rekomenduoja išbandyti alternatyvius gydymo būdus.
Vaistai
Bursito bei kitų sąnarių ligų sukeltus skausmus gali padėti sumažinti vaistai, tokie kaip nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, tačiau kai kuriems žmonėms jie gali turėti šalutinį poveikį, pvz., sukelti virškinamojo trakto problemas. Mokslininkų teigimu, vaistus galima vartoti ne ilgiau kaip dvi savaites. Vis dėlto, jei ketinate pasirinkti vaistus, visų pirma apie tai reikia pasitarti su savo gydytoju. Jei gydytojo paskirti vaistai nepadės, jis gali rekomenduoti kortikosteroidų injekcijas į bursą.
Pratimai
Mažinant sąnarių problemas gali būti naudingi reguliarūs fiziniai pratimai (ypač peties bursito atveju), tačiau specialių bursito gydymui pritaikytų fizinių pratimų nėra. Kaip rodo atlikti tyrimai, specialiais pratimais paremtos bursitu sergančių pacientų gydymo strategijos nėra veiksmingesnės už standartinius ir bazinius pratimus. Tyrimų rezultatai nepadėjo nustatyti ir rekomenduojamo pratimų intensyvumo, trukmės ar dažnumo gydant bursitą.
Masažo terapija
Masažo terapija bursito problemos nepašalina, tačiau ji gali būti taikoma kaip veiksminga pagalbinė priemonė gydant kai kurias sąnarių problemas, tarp jų ir bursitą. Masažas gali padėti sumažinti bursito sukeliamus simptomus trumpuoju laikotarpiu. Konkrečios masažo rūšies ar technikos, kuri būtų itin veiksminga bursito gydyme, nėra, tačiau tikėtina, kad šios problemos atveju galėtų būti naudingos įvairios masažo terapijos rūšys, jei jos nepablogina bursito simptomų, nesukelia didesnio skausmo ir netrukdo judėjimo funkcijai. Masažo terapija turi daugybę privalumų mūsų bendrai savijautai ir sveikatai. Jis labai veiksmingai mažina skausmus ir maudimą, todėl šią natūralią priemonę galima įtraukti ir į bursito gydymo planą.
Pabaigai
Kai išbandyti įvairūs alternatyvūs gydymo būdai nepadeda, medikai rekomenduoja chirurginę operaciją. Tačiau jei jums prasidėjo bursitas ir dar nespėjote išbandyti kitų gydymo būdų, pirmiausia apsilankykite pas patyrusius gydytojus ir masažo specialistus ir, žinoma, nepamirškite sveiko gyvenimo būdo.