Artritas ir artrozė skamba labai panašiai. Abi šios sveikatos problemos yra susijusios su mūsų kaulais, raiščiais ir sąnariais. Be to, jiems būdingi tie patys simptomai, įskaitant sąnarių sustingimą ir skausmą. Tačiau tarp jų yra vienas svarbus skirtumas.
Artritas yra bendrinė sąvoka. Jis vartojamas apibūdinti kelioms būklėms, kurios sukelia sąnarių uždegimą. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, sergant osteoartritu, reumatoidiniu artritu ir podagra, uždegimas taip pat gali paveikti odą, raumenis ir vidaus organus.
Artrozė yra vienos iš artrito rūšių pavadinimas. Tai labiausiai paplitusi artrito rūšis. Jį sukelia įprastas sąnarių ir kremzlių nusidėvėjimas. Kremzlė yra slidus audinys, dengiantis kaulų galus ir padedantis sąnariams judėti. Laikui bėgant kremzlė gali iš dalies ar net visiškai sunykti. Dėl to sąnariuose atsiranda kaulų kontaktas su kaulais, o tai sukelia skausmą, sustingimą ir kartais patinimą.
Artrozė gali paveikti bet kurį kūno sąnarį. Labiausiai tikėtina, kad ji paveiks rankų, kaklo, kelių ir klubų sąnarius. Rizika sirgti šia liga didėja su amžiumi.
Kokie yra artrito, įskaitant artrozę, simptomai?
Įvairių rūšių artrito simptomai skiriasi. Du dažniausiai pasitaikantys simptomai yra sąnarių skausmas ir sustingimas. Tarp kitų dažnesnių artrito simptomų yra šie:
- sąnarių patinimas;
- odos paraudimas aplink pažeistus sąnarius;
- sumažėjusi pažeistų sąnarių judesių amplitudė.
Dažniausiai pasitaikantys artrozės simptomai yra šie:
- sąnarių skausmas;
- sąnarių sustingimas;
- jautrumas aplink pažeistus sąnarius;
- sumažėjęs pažeistų sąnarių lankstumas;
- kaulo į kaulą trynimasis;
- Kaulų ataugos, kurios gali atsirasti aplink pažeistus sąnarius.
Kokie yra artrito, įskaitant artrozę, rizikos veiksniai?
Artrozės ir kai kurių kitų rūšių artrito išsivystymo riziką gali lemti šie veiksniai:
- Amžius: artrozė ir daugelis kitų artrito rūšių dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms.
- Lytis: moterys dažniau serga artroze ir reumatoidiniu artritu, o vyrai dažniau serga podagra.
- Svoris: jei žmogus turi antsvorį, jo sąnariams tenka didesnis krūvis. Tai didina sąnarių pažeidimo ir artrozės riziką; be to, dėl antsvorio didėja ir kai kurių kitų artrito rūšių rizika.
- Traumos: nelaimingi nutikimai ir infekcijos gali pažeisti sąnarius ir padidinti artrozės riziką bei padidinti tikimybę sirgti kai kurių kitų rūšių artritu.
- Sąnarių deformacijos: artrozės riziką didina kremzlių deformacijos ir sąnarių nelygumai.
- Profesija: darbas, kurio metu sąnariai labai apkraunami, taip pat didina artrozės riziką.
- Genai: artrozė dažniau pasireiškia, jei ši liga buvo jau buvo užfiksuota kitiems šeimos nariams; mūsų genai taip pat turi įtakos tikimybei susirgti kitų rūšių artritu, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu.
Kaip gydoma artrozė ir kitų rūšių artritas?
Artrozės ar kitų rūšių artrito gydymo planą sudaro gydytojas. Gydymas gali būti toks:
- Medikamentinis: vaistinėje be recepto parduodamas paracetamolis, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
- Fizioterapija: terapeutas išmoko atlikti pratimus, kurie padeda stiprinti ir stabilizuoti sąnarius bei atgauti arba išlaikyti judesių amplitudę.
- Masažo terapija: bet kokios rūšies viso kūno masažas, atliekamas naudojant vidutinio stiprumo spaudimą, įskaitant savimasažą, gali padėti sumažinti artrito sukeltą skausmą ir sumažinti įtampą. Prieš atliekant bet kokios rūšies masažą, reikėtų pasitarti su gydytoju, kad įsitikintumėte, kad masažo terapija jums nepakenks.
- Ergoterapija: terapeutas padės jums sukurti strategijas, kaip pritaikyti darbo aplinką ar įpročius, kad galėtumėte lengviau kontroliuoti savo būklę.
- Ortopediniai įtvarai: pažeistiems sąnariams tenkančią įtampą ir spaudimą padeda sumažinti specialūs įtvarai arba batų įdėklai.
- Sąnarių operacija: atliekant sąnario keitimo arba sąnario sintezės operaciją, pašalinami pažeisti sąnariai, jie pakeičiami arba sujungiami. Daugeliu atvejų, prieš taikant chirurginį gydymą, medikai rekomenduoja išbandyti mažiau invazinius gydymo būdus.
Gyvenimas sergant artroze ar kitų rūšių artritu
Jei jums diagnozuota artrozė arba artritas, kartu su gydytoju sudarykite gydymo planą. Sužinokite daugiau apie šią ligą, kaip ją gydyti ir kaip neleisti jai pablogėti. Pasikalbėkite su gydytoju apie vaistų, fizinės terapijos, masažo ir kitokio gydymo galimybes. Žinant, kaip kontroliuoti šią sveikatos problemą, galima gyventi normalų ir visavertį gyvenimą.