Artritas yra labai plačiai daugelyje pasaulio šalių paplitusi liga, kuri neaplenkia ir Lietuvos gyventojų. Tai taip pat yra viena iš reikšmingų priežasčių, kuri nulemia didesnes sveikatos priežiūros išlaidas ir blogina gyvenimo kokybę. Artritas apriboja žmogaus fizines galimybes, kasdienes veiklas ir judesių amplitudę dėl sąnarių sąstingio, skausmo ir jėgos sumažėjimo. Ir nors egzistuoja tam tikros gydymo priemonės namų sąlygomis bei vaistai, kurie padeda sumažinti artrito simptomus, atlikti tyrimai rodo, kad masažo terapija iki šiol yra viena veiksmingiausių natūralių priemonių.
Masažas gydant artritą pasižymi daugybe privalumų ir labai dažnai yra rekomenduojamas net ir tiems pacientams, kuriems skauda riešus ir rankas. Remiantis tyrimų duomenimis, reguliarus masažas – ir ypač bendras kūno masažas – gali padėti sumažinti skausmą, kurį sukelia osteoartritas, ir kartu reikšmingai padidinti mobilumą. Taigi, kuo pasireiškia teigiamas masažo terapijos poveikis artrito gydyme?
Sumažina sąnarių sąstingį ir skausmą
Masažas padeda sumažinti artrito sukeltą sąnarių skausmą ir sąstingį. Priklausomai nuo pasirenkamos masažo rūšies, masažo terapija atpalaiduoja ir nuramina raumenis bei nervus. Tai savo ruožtu didina judesių amplitudę, mobilumą ir lankstumą. Jei sergama lėtiniu artritu, paprastai pacientai yra mokomi, kaip jie patys sau galėtų atlikti masažą, o taip pat jiems rekomenduojama reguliariai lankytis pas masažo specialistą.
Padidina mobilumą
Masažas ne tik sumažina raumenų ir sąnarių sąstingį, bet ir atpalaiduoja audinius, sausgysles, raiščius ir pagerina sąnarių skysčio gamybą artritu sergantiems žmonėms. Per didelis fizinis aktyvumas, ypač kalbant apie profesionalius sportininkus, gali sukelti įvairias traumas, kaip antai raumenų patinimas, audinių įplyšimai ir sąnarių pažeidimai. Tokiais atvejais žmonės jaučia didelį skausmą ir diskomfortą. Masažas gali padėti veiksmingai atstatyti raumenis, sausgysles, raiščius ir sąnarius bei atkurti mobilumą.
Sumažina nerimą
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad masažo terapija gali sumažinti juntamą nerimą. Kaip pavyksta tai padaryti atliekant masažą? Masažo metu kūnas atsipalaiduoja ir nurimsta, sumažėja streso hormono, vadinamo kortizoliu, kiekis, tuo pačiu metu padidėja hormono serotonino, nuo kurio priklauso gera nuotaika, kiekis. Masažo terapija gerina ir kraujotaką, todėl mūsų organizmas geriau aprūpinimas maistingosiomis medžiagomis ir deguonimi – visa tai suteikia mums daugiau energijos ir padeda lengviau atsistatyti.
Kada masažo terapija nerekomenduojama?
Nors sergant artritu masažas labai dažnai rekomenduojamas, kaip veiksminga gydymo priemonė, padedanti sumažinti artrito simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę, tam tikrais atvejais masažas gali netikti:
- Jei jūsų artritas yra labai sunkios formos ir kyla uždegimas;
- Jei naudojate kitas gydymo priemones. Jei vis dėlto norėtumėte pasinaudoti masažo terapija, prieš tai reikia pasitarti su savo gydytoju ir gauti jo pritarimą. Be to, apie savo būklę visada turėtumėte informuoti masažo specialistą, nes jam reikia žinoti, kurių vietų negalima masažuoti ir kokius bei kokio dažnumo ir intensyvumo masažinius judesius reikėtų taikyti.
Fizinis aktyvumas sergant artritu
Egzistuoja ne vienas paprastas fizinis pratimas, kurį galima atlikti siekiant sumažinti artrito sukeliamą skausmą. Tinkamai suformuotos reguliarios treniruotės ir pakankamas fizinis aktyvumas yra naudingas sąnariams ir raumenims, nes juos stiprina. Mažesnio poveikio treniruotės, tokios kaip aerobika ar joga, gali padėti sumažinti artrito keliamus skausmus ir diskomfortą.
Mityba sergantiems artritu
Sergant artritu būtina subalansuota mityba ir tam tikrų uždegimus galinčių sukelti maisto produktų išbraukimas iš valgiaraščio.
Kokius produktus rekomenduojama rinktis:
- Maisto produktus, kurių sudėtyje yra daug omega-3 riebalų rūgščių, pvz., riebi žuvis, graikiniai riešutai, linų sėmenys, kiaušiniai ir kt.
- Gerti pakankamą kiekį vandens.
- Vartoti sveikus ir visaverčius maisto produktus, kad organizmas būtų aprūpintas pakankamu kalcio, antioksidantų, vitaminų ir mineralų kiekiu.
Kokių produktų rekomenduojama atsisakyti:
- Rūgštingų maisto produktų, tokių kaip citrina, apelsinai, pomidorai ir kt.
- Pieno produktų.
Tačiau prieš išbraukdami minėtus maisto produktus iš savo kasdienės mitybos raciono, visų pirma pasitarkite su savo gydytoju, kuris patars, kaip užtikrinti, kad jūsų organizmui nepritrūktų būtinų maistingųjų medžiagų.
Taigi, jei sergate artritu, rekomenduojame laikytis sveikos mitybos plano, nepamiršti fizinio aktyvumo ir pasinaudoti masažo terapija, kad ši liga nepablogintų jūsų gyvenimo kokybės ir galėtumėte mėgautis gyvenimu.