Internete, sveikatos žurnale ar gydytojo kabinete tikriausiai jau esate girdėję žodį „antioksidantas“. Tačiau ar pakankamai žinote apie šias svarbias maistines medžiagas? Norime jums pateikti daugiau naudingos informacijos, kuri padės suprasti tikrąją antioksidantų svarbą ir jų poveikį mūsų organizmui.
Kas yra antioksidantai?
Antioksidantai – tai molekulės, kurios mūsų organizme kovoja su ląstelėms kenksmingomis reaktyviomis molekulėmis (laisvaisiais radikalais) ir nestabiliomis molekulėmis.
Laisvieji radikalai – tai junginiai, kurie organizmui turi žalingą poveikį, jeigu jų kiekis tampa per didelis. Laisvieji radikalai sukelia įvairias sunkias ligas, tarp kurių diabetas, širdies ir onkologinės ligos. Mūsų organizmas turi savo apsaugos priemones, kad sulaikytų laisvuosius radikalus.
Tačiau antioksidantų yra ir maiste, ypač vaisiuose, daržovėse ir kituose visaverčiuose augalinės kilmės maisto produktuose. Keletas vitaminų, pavyzdžiui, vitaminai E ir C, yra veiksmingi antioksidantai. Antioksidantai ir konservantai atlieka svarbų vaidmenį maisto gamyboje, nes pailgina maisto produktų galiojimo laiką.
Antioksidantų rūšys ir pagrindiniai maisto šaltiniai
Antioksidantai yra būtini visų gyvų organizmų išlikimui. Mūsų organizmas pats gamina antioksidantus, pavyzdžiui, ląstelių antioksidantą glutationą. Augalai ir gyvūnai, taip pat visos kitos gyvybės formos turi savo gynybines priemones, apsaugančias nuo laisvųjų radikalų ir oksidacinės žalos. Todėl antioksidantų yra visuose sveikuose augalinės ir gyvūninės kilmės maisto produktuose.
Labai svarbu vartoti pakankamai antioksidantų. Iš tikrųjų nuo tam tikrų antioksidantų – būtent vitaminų C ir E – vartojimo priklauso mūsų gyvenimo kokybė. Tačiau maiste yra ir daug kitų nepagrindinių antioksidantų. Nors jie nėra būtini mūsų organizmui, tačiau yra svarbūs bendrai sveikatai.
Mitybos, kurioje gausu augalinės kilmės maisto produktų, nauda sveikatai iš dalies yra susijusi su jų teikiamų antioksidantų įvairove. Uogos, žalioji arbata, kava ir juodasis šokoladas yra gerai žinomi antioksidantų šaltiniai. Kai kurių tyrimų duomenimis, kava yra didžiausias antioksidantų šaltinis vakarietiškoje mityboje, tačiau iš dalies taip yra todėl, kad vidutinis žmogus nevalgo tiek daug antioksidantų turinčių maisto produktų. Mėsos produktuose ir žuvyje taip pat yra antioksidantų, tačiau ne tiek daug, kiek vaisiuose ir daržovėse. Antioksidantai gali pailginti tiek natūralių, tiek perdirbtų maisto produktų galiojimo laiką, todėl dažnai naudojami kaip maisto priedai. Pavyzdžiui, vitamino C dažnai dedama į perdirbtus maisto produktus, kad jis veiktų kaip konservantas.
Maistinių antioksidantų rūšys
Antioksidantai gali būti skirstomi į tirpstančius vandenyje arba riebaluose. Vandenyje tirpstantys veikia ląstelės viduje ir išorėje esančiame skystyje, o riebaluose tirpūs antioksidantai daugiausia veikia ląstelių membranose. Svarbūs su maistu gaunami antioksidantai yra:
- Vitaminas C: šis vandenyje tirpus antioksidantas yra būtina maisto medžiaga.
- Vitaminas E: šis riebaluose tirpus antioksidantas atlieka svarbų vaidmenį apsaugant ląstelių membranas nuo oksidacinės pažaidos.
- Flavonoidai: ši augalinių antioksidantų grupė turi didelį teigiamą poveikį sveikatai.
Daugelis medžiagų, kurios veikia kaip antioksidantai, atlieka ir kitas svarbias funkcijas, pavyzdžiui, ciberžolėje esantys kurkuminoidai arba ypač tyrame alyvuogių aliejuje esantis oleokantalas. Šios medžiagos veikia kaip antioksidantai ir kartu turi stiprų priešuždegiminį poveikį.
Antioksidantai ir jų nauda sveikatai
Antioksidantai yra galingi komponentai, kurie gali padėti apsaugoti organizmą nuo įvairių ligų. Rekomenduojama valgyti maisto produktus, kuriuose gausu įvairių antioksidantų ir išnaudoti visą galimą jų naudą sveikatai. Tiems, kurie pageidauja vartoti maisto papildus, visų pirma reikėtų pasitarti su savo gydytoju, kuris, remdamasis sveikatos tyrimų rezultatais, padės išsiaiškinti, ar maisto papildai tinka.