Dauguma mūsų sėdi prie kompiuterio po 8 ir daugiau valandų per dieną atlikdami vienintelį judesį ranka ir riešu. Sėdėdami susikūpriname, įtempiame stuburą ir suspaudžiame vidaus organus.
Norint taisyklingai sėdėti, reikia atsisėsti ant kėdės vidurio neprisiglaudžiant prie atlošo (pajauskite savo „sėdėjimo“ kaulus). Stuburas turi būti tiesus, galva ir pečiai vienoje linijoje. Jei taip sėdėsite, nejausite nugaros skausmų. Kai pasijuntate pavargę būtinai atsistokite. Dažniau darykite pertraukėles, kurių metu dar ir prasimankštinkite.
Siūlau atlikti šiuos pratimus:
PASTABA: Pradinė padėtis sėdint ant kėdės arba ant didelio gimnastikos kamuolio. Pratimus atlikti lėtai, tolygiai kvėpuojant.
Tempimo pratimai
- Iškelkite ištiestas rankas per šonus aukštyn;
- Suimkite dešine ranka kairės rankos riešą, tempdami kairę ranką lenkitės dešinėn;
- Išsitieskite;
- Nuleiskite rankas žemyn.
Patarimas: pajuskite, kaip tempiasi kairysis šonas (kojos nejuda). Sukeiskite rankas ir pratimą kartokite tiek pat kartų kiek anai pusei.
Pasisukimai
- Iškelkite rankas aukštyn, pirštai sunerti delnais aukštyn;
- Lėtai sukitės kairėn, nesukdami galvos;
- Pasisukite pirmyn;
- Nuleiskite rankas žemyn.
Patarimas: sukantis kairėn laikykite rankas lygiagrečiai su ausimis, įsivaizduokite, kad sukimas prasideda nuo stuburo pagrindo, galvą laikykite tiesiai. Pratimą kartokite po 5 kartus į abi puses.
Vidurinės nugaros dalies tempimas
- Sunerkite rankas priešais save delnais į išorę;
- Rankas sunertais pirštais iškelkite aukštyn, įsitempkite;
- Nuleiskite rankas priešais save;
- Prispauskite sulenktas rankas prie krūtinės, o krūtinės ląstą išpūskite prie rankų;
Pratimą kartoti 6 kartus.
Pečių raumenų atpalaidavimas
- Pakelkite dešinį petį prie ausies;
- Pasukite petį atgal;
- Gražinkite petį prie ausies;
- Nuleiskite dešinį petį.
Tą patį atlikite su kairiuoju pečiu, o tada keliant abu pečius kartu. Pakartokite po 5 kartus. Pratimas atpalaiduoja nugaros raumenis.
Pratimai akims
Ilgas įtemptas darbas prie kompiuterio vargina ir akių raumenis, kuriuos taip pat būtina pailsinti ir lengvai mankštinant atpalaiduoti.
- Intensyviai ir stipriai mirksėkite. (Šis pratimas atgaivins akis ir žvilgsnis taps gyvesnis);
- Žvilgtelėkite į nosies galiuką, paskui į horizontą. (Šis pratimas koncentruoja žvilgsnį);
- Sukite akis ratu iš dešinės į kairę, tada iš kairės į dešinę, o tada užsimerkite. (Šis pratimas stiprina akių ir akių vokų raumenis);
- Smarkiai išplėskite akis ir keletą sekundžių nemirksėdami žvelkite į horizontą, tada kuo stipriau užsimerkite. Pakartokite kelis kartus. (Šis pratimas apsaugo akis nuo ašarojimo ir paraudimo. Pamažu akys tampa didesnės ir spindinčios);
- Keliolika kartų didžiuoju pirštu nuo nosies link smilkinių švelniai perbraukite užmerktus akių vokus. (Šis pratimas tinka akių nuovargiui ir įtampai šalinti);
- Patrinkite delnus stipriai vienas į kitą, kad įkaistų, ir uždėkite ant užmerktų vokų (į delnus srūva švelni šiluma). Pamirksėkite. Jūsų akys paruoštos darbo dienai.